2007. február. 21. 14:09 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 21. 15:45 Világ

Mindenki elmegy Irakból

Az Irakban állomásozó brit haderő nagyarányú csökkentését jelentette be szerdán brit kormányfő. Dánia iraki csapatait kivonja, az afganisztáni erőket erősíti, míg Litvánia azt jelentette be, hogy katonái augusztusban távoznak Irakból.

Tony Blair a londoni alsóházban közölte: a következő hónapokban a jelenlegi 7100-ról 5500-ra csökken a brit kontingens létszáma. Hozzátette ugyanakkor, hogy a brit hadsereg még 2008-ban is jelen lesz Irakban.

Blair szerint a helyzet a legnagyobb dél-iraki városban, Bászrában nagyon különböző a bagdaditól: itt nincs szunnita felkelés, és nincsenek aktív al-Kaida-sejtek. A kormányfő szerint a terrorcselekmények 80-90 százalékát Bagdadban követik el.

Dánia augusztusig kivonja 470 fős szárazföldi alakulatát Irakból - jelentette be szerdán Anders Fogh Rasmussen miniszterelnök. A kontingenst egy helikopteres egység váltja fel. A dán katonák brit parancsokság alatt szolgálnak Irak déli részén, többségük Bászrában. Rasmussen egyúttal közölte, hogy megerősítik az Afganisztánban állomásozó dán alakulatot.

Litvánia is bejelentette, augusztus végén kivonja hatvan fős katonai kontingensét Irakból - jelentette be szerdán Vilniusban Juozas Olekas védelmi miniszter. A csapatkivonás után is maradhat azonban az arab ország területén kisszámú litván katona, de ezek már csak a katonai kiképzésben segítenének az iraki hadseregnek - mondta újságíróknak a litván miniszter.

A hatvan fős litván alakulat brit parancsnokság alatt, a dán zászlóalj kötelékén belül teljesít szolgálatot Irak viszonylag békés, nyugalmas déli részén. Anders Fogh Rasmussen dán miniszterelnök is olyan bejelentést tett szerdán, hogy hazája augusztusig kivonja zászlóalját  az arab ország területéről.
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.