2007. január. 30. 18:05 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 30. 18:05 Világ

Nem kobozzák el a húst a határnál, ha van igazolás

Románia és Bulgária uniós csatlakozásával kötelezettséget vállalt arra is, hogy olyan termékek nem hagyják el ezen államok területét, amelyek a sertéspestis vírusának hordozására alkalmasak - mondta Süth Miklós országos főállatorvos kedden Budapesten.

Román újságírók állítólag videofelvétellel bizonyították, hogy állati eredetű terméket koboztak el tőlük a magyar-román határon. Az üggyel kapcsolatban Süth Miklós országos főállatorvos elmondta: a sertés eredetű termékek hőkezelését amennyiben az ipari feldolgozást követően keletkezett, hatósági állatorvosi igazolással kell bizonyítani a határon. A hőkezelés tényét igazoló papírt magánszemély is beszerezhet.
 
Amennyiben azonban a magánszemély ilyen igazolással nem rendelkezik, úgy a nyers sertéshúst, illetve a pácolással tartósított készítményeket elkobozzák a magyar határon, mivel azok a sertéspestis vírusának hordozására alkalmasak. Románia és Bulgária pedig egész területét tekintve sertéspestissel fertőzött területnek tekinthető, így az unió egész területére ezen országokból hőkezelés nélküli sertéshús és sertéshúsból készült termék, illetve élő állat nem vihető be, így Magyarországra sem.
 
Mivel a magyar-román határszakaszon megszűnt a magyar állategészségügyi szolgálat tevékenysége, a szabályok betartásában a határőrizeti szervek, a határőrség, valamint a vám- és pénzügyőrség munkatársai segítenek. 
 
Dékány András, az agrártárca szóvivője hozzátette: tudomása szerint ez év szeptember 30-ig a beviteli tilalmat szabályozó korlátozás biztosan érvényben marad.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.