2006. október. 28. 12:25 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 28. 11:53 Világ

Három halálos áldozata van a mexikói tüntetésnek

Egy amerikai újságíró és két mexikói férfi életét oltotta ki lőfegyver pénteken a mexikói Oaxaca városában, ahol a helyi kormányzó távozását követelő baloldali tüntetők barikádokat emeltek az utcákon, és összecsaptak a torlaszokat eltávolítani akaró fegyveresekkel. Többen megsebesültek az incidensben.

A mexikói tüntetés halálos áldozatai között van Bradley Roland Will amerikai újságíró, aki hetek óta tájékoztatja  a közvéleményt a dél-mexikói városban már ötödik hónapja tartó tüntetéssorozatról.

Lizbeth Cana, a város főügyésze a baloldali tüntetőket okolta a véres erőszakcselekményekért, akik szerinte egyfajta városi gerillaháborút folytatnak. Elmondása szerint az úttorlaszokat eltávolítani akaró fegyveresek feldühödött helyi lakosok voltak, akik csupán meg akarták védeni magukat. „Az embereknek elegük van az állandó zavargásokból, fenyegetettség-érzetből és az emberrablásokból” - hangsúlyozta Cana.

Tony Garza, az Egyesült Államok mexikóvárosi nagykövete azonban úgy vélte, hogy a rendőrség lépett fel fegyverrel. Úgy tűnik, hogy Willt a rendőrök és a tüntetők közötti összecsapáson lőtték le - fogalmazott közleményében a nagykövet.

A tüntetők szerint Ulises Ruiz kormányzó rendelte ki a fegyvereseket ellenük.  „Ulises Ruiz megpróbálja lemészárolni embereinket” - hangoztatták.

A tüntetők, akik között sok pedagógus van, öt hónapja lepték el a történelmi város utcáit, barikádokat emelve, járműveket gyújtva fel. A kormányzó távozását követelik, mondván hivatalát csalással, erőszakot alkalmazva nyerte el a 2004-es választásokon. A pedagógusok jobb munkakörülményeket és béremelést is követelnek. Az elmúlt hetekben a tüntetők és a rendőrség, valamint fegyveresek közötti szórványos összecsapásokban legalább hatan vesztették életüket.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.