2006. október. 20. 14:22 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 20. 15:11 Világ

Irán: „Ráerőltettetek egy csoportnyi terroristát a térségre”

Terroristák csoportjának nevezte az izraeli vezetőket az iráni elnök egy teheráni gyűlésen, és figyelmeztette az európai országokat, hogy Izrael támogatásával felszítják a gyűlöletet a Közel-Keleten, ezért „bajuk eshet”.

„Ráerőltettetek egy csoportnyi terroristát a térségre” - mondta Mahmúd Ahmadinezsád, az Egyesült Államokhoz és szövetségeseihez intézve szavait. „Saját érdeketek, hogy elhatárolódjatok ezektől a bűnözőktől. (...) Ez ultimátum. Holnap aztán ne panaszkodjatok” - fogalmazott az al-Kudsz (Jeruzsálem) napja alkalmával sok ezer ember előtt elmondott teheráni beszédében.

„Megmondtuk az európaiaknak: az amerikaiak messze vannak, ti pedig a régió nemzeteinek szomszédai vagytok. (...) A nemzetek olyanok, mint egy óceán, amely feltámad, s ha jön a vihar, nem áll meg Palesztina határainál, és bajotok eshet” - mondta Ahmadinezsád.

Az al-Kudsz napját, vagyis Jeruzsálem napját a zsidó állam elleni palesztin harc melletti szolidaritás jeleként vezette be a néhai Khomeini ajatolláh, az Iráni Iszlám Köztársaság alapítója. Minden évben a ramadán böjti hónap utolsó péntekén tartják. Az iraki Bászrában és Bagdad egyik síita negyedében is több százan tüntettek az al-Kudsz-nap alkalmából, Fátima libanoni kikötőben pedig mintegy ezer nő, a Hezbollah síita szervezet tagjai.

Több százezren vettek részt idén az iráni megmozdulásokon. A gyűlésekre az állami intézmények hagyományosan nagy számban küldik ki dolgozóikat. Az IRNA iráni állami hírügynökség kommentárja szerint az al-Kudsz nemcsak a palesztin nép jogainak védelmét képviseli, hanem a muzulmán országok egységét is közös ellenségükkel, az imperializmus támogatását élvező „nemzetközi cionizmussal” szemben.

A „cionista rezsimet” azért alapították, hogy támaszpontként szolgáljon a nyugati hatalmak számára a Közel-Keleten, és hogy segítségével az egész régiót uralmuk alá vonják - hangoztatta Teheránban Ahmadinezsád az IRNA beszámolója szerint. Korábbi kijelentéseit és a hivatalos iráni álláspontot megismételve kétségbe vonta Izrael állam jogát a létezéshez. „Ez a rezsim, Istennek hála, elveszítette jogát a létezéshez.”

Az iráni elnök illegitimnek nevezte az ENSZ Biztonsági Tanácsát (BT) és annak döntéseit is. „Miféle Biztonsági Tanács ez? Az egész világ tudja, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia az iráni nemzet ellensége - fogalmazott Ahamadinezsád. - Egyszerre akartok bírák, panaszosok és végrehajtók lenni. De ennek a fajta logikának az ideje lejárt. Senki sem fogadja ezt el tőletek.”

Iránt jelenleg a BT szankciói fenyegetik, mert nem hajlandó lemondani vitatott nukleáris programjáról, azt állítva, hogy az békés célokat szolgál.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.