2006. augusztus. 07. 09:21 MTI Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 07. 09:23 Világ

Milyen veszteségekkel járt eddig a háború?

Az Izrael és a Hezbollah libanoni síita mozgalom közötti összecsapásoknak a konfliktus kezdete - július 12. - óta legkevesebb 997 halottja van Libanonban és 91 Izraelben a francia hírügynökség hivatalos forrásoktól kapott adatai szerint.

Libanonban legkevesebb 904 polgári személy - 30 százalékuk 12 évnél fiatalabb gyermek -, valamint 29 katona és csendőr vesztette életét. Az áldozatok listáján szerepel a Hezbollah 51, valamint szövetségese, a síita Amal hét fegyverese. Az Ahmed Dzsibríl vezette Szíria-barát Népi Front Palesztina Felszabadításáért-Főparancsnokság (FPLP-CG) egy fegyveresének halálát közölte. A konfliktus során életét vesztette az ENSZ Ideiglenes Libanoni Hadereje (UNIFIL) négy megfigyelője is. A libanoni segélybizottság adatai szerint a sebesültek száma 3322. A bizottság adatai az azonosított holttestekre vonatkoznak, és nem szerepelnek benne azok, akik továbbra is a romok alatt vannak.

A konfliktus következtében 915 672 személy kényszerült otthona elhagyására, 220 ezren Libanonból is elmenekültek a bizottság szerint. Közöttük van az a mintegy százezer külföldi vagy kettős állampolgár, akiket evakuáltak az országból.

Izraelben 33 polgári személy halálát okozták július 12. óta a Hezbollah által az ország északi részére kilőtt rakéták. Ötvennyolc izraeli katona szintén elesett.

A libanoni anyagi károkat 2,5 milliárdra becsülik. A károk egyrészt katonai létesítmények - a bint-dzsbeili főhadiszállás, kaszárnyák (Dzsamhúr és Kfarsima), az abdéi kiképzőbázis, tengerészeti támaszpontok (Tripoli, Bejrút), légi támaszpontok (Raják, Kolejaat), libanoni radarállomások és fegyverraktárak lerombolásából erednek.

Lerombolták továbbá a Hezbollah létesítményeit: Haszan Naszrallahnak, a szervezet vezetőjének otthonát, irodáját és főhadiszállását, valamint a párt bejrúti, baalbeki és smesztari irodáit.

Jelentős károk keletkezetek a közlekedései infrastruktúrában (70 híd, út és autópálya, a bejrúti repülőtér), vallási jelképekben (Ali imám mecsetje Baalbekben és más imahelyek), több tízezer családi házban és lakóházban, erőművekben (Dzsijé, Szúr), a szaidai (Szidón) víztoronyban, üzemanyagtöltő állomásokban és tehergépkocsikban. Olajfolt borítja Büblosz történelmi kikötőjét. Leromboltak több száz boltot és gyárat, televízió-, rádió- és mobiltelefon- továbbító tornyot.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.