2006. július. 20. 18:55 MTI Utolsó frissítés: 2006. július. 20. 18:48 Világ

Megkezdték a segélyek szállítását Libanonnak

Elindult Görögországból az első uniós segélyszállítmány Libanonba csütörtök délután. Az athéni külügyminisztérium közlése szerint egy C-130-as teherszállító repülőgép gyógyszert, egészségügyi felszereléseket és takarókat visz Ciprusra, ahonnan a segély libanoni hajón folytatja az útját. Egy második repülőgép még az este elindul hasonló rakománnyal.

A segélyt Libanon kérte az Európai Uniótól, amely első lépésben 10 millió dollárt szánt rá erre a célra. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint a pénzből a leginkább rászorultakat segítik, ily módon is kifejezve a szolidaritást "a szörnyű konfliktustól szenvedő polgári lakossággal". 
   
Az akció megszervezésével Görögországot bízták meg, az adományok ott futnak össze. Ha szükséges, további összeget szánnak e célra. A szállítmányokat az ENSZ megbízottjainak és nem kormányzati szervezetek képviselőinek adják át szétosztásra.

Franciaország is gyógyszert, vizet, tejport és generátorokat küldött Libanonnak, szintén Cipruson keresztül. Egy nagy repülőgép már elindult rakományával és orvosokkal, a második gép este száll fel. Azt nem tudni, hogy a francia segély az uniós felajánlás része-e.

Szaúd-Arábia uralkodója ötvenmillió dollárt utaltatott át a libanoni miniszterelnöknek, sürgős segély céljából. Kuvait 20 milliót, az Egyesült Arab Emírségek szintén 20 milliót ajánlott fel. Oroszország is részt vehet libanoni humanitárius segélyakcióban - jelezte a moszkvai vészhelyzettárca nemzetközi tevékenységének irányítója. Libanon önerőből nem épülhet fel egyhamar a hatalmas pusztításból, és menekültáradat is fenyeget - mondta Jurij
Brazsnyukov az ITAR-TASZSZ-nak. 

Előzőleg a külügyminisztérium kinyilvánította Oroszország készségét haladéktalan emberbaráti segélynyújtásra a libanoni lakosságnak. A tárca közölte, hogy a bejrúti kormánytól már kért információt a szükségletekről, s alapul veszi azokat az igényeket is, amelyeket az ENSZ hétfőn várható felhívásában fognak megjelölni.
   
Az ENSZ is megkezdte segélyprogramját: csütörtökön Damaszkuszba érkezett egy mentőcsoportja, s onnan közúton megy tovább Bejrútba. A 11 fős csoport sátrakat és takarókat visz a kibombázott, s a hegyekbe menekült embereknek. Az elsőt több hasonló csoport követi.
 
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.