2006. július. 20. 12:01 MTI Utolsó frissítés: 2006. július. 20. 12:03 Világ

Libanon segítséget kért a Hezbollah ellen

Az egész világ segítségét kérte a Hezbollah síita szervezet lefegyverzéséhez Fuád Szinjóra libanoni kormányfő a Corriere della Sera című milánói napilap csütörtöki számában megjelent nyilatkozatában.

A libanoni vezető azonban leszögezte: mindenekelőtt feltétel nélküli tűzszünetre van szükség. Ha az izraeli légicsapások folytatódnak, a helyzet tovább romlik, a síita mozgalom népszerűsége növekszik, és a libanoni kormány nem tud mit tenni. A bombázások egy hete alatt Libanonban mintegy 300-an vesztették életüket, ezren megsebesültek és félmillióan földönfutóvá váltak. "

A kormányfő elismerte, hogy a Hezbollah Libanonban immár állam az államban, és Damaszkusz, illetve Teherán politikai forgatókönyve alapján cselekszik. Rámutatott ugyanakkor arra, hogy a problémát teljes egészében kell kezelni. Itt utalt arra a negyven négyzetkilométernyi, úgynevezett sebai mezőgazdasági övezetre, amely Libanon, Szíria és izrael határának találkozójánál terül el. Bár a terület sem katonai, sem gazdasági szempontból nem különösen fontos a Hezbollahnak, ez a még most is izraeli megszállás alatt lévő térség, továbbá három libanoninak a zsidó államban való fogva tartása ad ürügyet arra, hogy úgymond felszabadító partizánháborút folytasson. Ha ezek a problémák rendeződnének, a libanoni kormány azt mondhatná: a Hezbollahnak immár semmi jogalapja sincs arra, hogy fegyveres milíciát tartson fenn. Ebben az esetben arra kényszerülne, hogy tisztán politikai szervezetként tagolódjon be a libanoni demokratikus rendszerbe – mutatott rá nyomatékosan az olasz lapnak Szinjóra.

"Libanon a Közel-Kelet egyedülálló gyöngyszeme. Az országban pezsgő demokratikus élet zajlik, a szólás- és véleménynyilvánítás szabad, a szíriaiak mégis házainkban vannak, és mi gyengék vagyunk ahhoz, hogy megvédjük magunkat" - fogalmazott a libanoni kormányfő, aki utalt arra is: a libanoni polgárháború szörnyű eseményei még mindig az ország polgárainak emlékében élnek, így senki sem kész arra, hogy fegyvert fogjon.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.