Condoleezza Rice: a libanoni tűzszünet nem megoldás
Az amerikai külügyminiszter mérsékletre intette Izraelt a libanoni hadműveletei nyomán sokasodó civil áldozatok láttán, de úgy vélte, hogy egy azonnali tűzszünet nem orvosolná a probléma gyökerét.
Telefonon tudatta Ehud Olmert izraeli miniszterelnökkel Condoleezza Rice, hogy Washingtont mélyen aggasztják az ártatlan civil áldozatok, és mérsékletet vár Izraeltől libanoni hadműveleteiben. Mindamellett úgy vélte, hogy egy sebtében összetákolt tűzszünet, amelyet Fuád Szinjóra libanoni miniszterelnök sürgetett, nem oldja meg tartósan a problémát, mert annak a gyökerét kell orvosolni. Ezt Washington szerint a Hezbollah (Izrael elleni) támadásai, valamint a Szíria és Irán által a libanoni síita milíciának nyújtott támogatás képezi. Rice megerősítette az amerikai álláspontot, amely szerint Izraelnek joga van az önvédelemhez.
Bár valamennyi G8-vezető elítélte a Hezbollah rakétatámadásait és a két izraeli katona elrablását, Jacques Chirac francia elnök túlzottnak minősítette Izrael katonai reagálását. A házigazda Vlagyimir Putyin orosz elnök is arról beszélt, hogy az ellencsapásnak arányosnak kell lennie. Putyin úgy vélte, hogy Izrael távolabbi célokat követ, mint katonáinak kiszabadítása.
Bush arra törekszik, hogy a Közel-Keletről tervezett G8-állásfoglalás mutasson rá a Hezbollah, valamint Szíria és Irán felelősségére az Izraellel támadt jelenlegi konfliktusban - közölték amerikai diplomaták. Az Egyesült Államok az ENSZ Biztonsági Tanácsában meggátolt minden lépést a libanoni tűzszünet ügyében, azzal érvelve, hogy a diplomácia központja a szentpétervári csúcsra terelődött át.