2006. június. 02. 15:25 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 02. 15:16 Világ

Atomerőművek elleni terrortámadást valószínűsítenek

A Greenpeace egyik aktivistája ultrakönnyű repülőgéppel átrepült egy francia atomerőmű felett annak bizonyítására, hogy a radarok nem érzékelnének egy ily módon végrehajtott terrortámadást - adta hírül pénteken a Le Figaro című napilap.

Csütörtök reggel 8-kor a normandiai Flamanville-i atomerőművet telefonon értesítették környezetvédők, hogy a Greenpeace egyik aktivistája az imént repült át a reaktor felett. Az esetet a radarok nem érzékelték, az intézmény körül szolgálatot teljesítő tíz csendőr pedig nem vette észre a repülőt. A felszállás nyomait a szomszédos mezőn egy feliratos táblával egyetemben a hatóságok azonban megtalálták. Az ismeretlen tettes ellen tiltott zóna megsértésért indulhatna eljárás. Ha a radarok észlelték volna a berepülést és a megfigyelők terrorista akciót gyanítottak volna, a gépet azonnal lelőtték volna.

Az utóbbi hetekben nagy visszhangot váltott ki a francia sajtóban az a feltételezés, amely szerint a Flamanville-ben 2012-re tervezett 1600 MW teljesítményű európai nyomottvizes reaktor (EPR) nem lesz kellőképpen biztosítva háborús támadások ellen, s így repülőgépes terrortámadások ellen sem. A rendőrség álláspontja szerint a 2001. szeptember 11-i New York-i és washingtoni terrortámadásokat követően megerősítették az újgenerációs atomfúziós reaktor betonszerkezetének terveit annak érdekében, hogy az kamikáze repülőgépeknek is ellenálljon. A radarok által észlelt alacsonyan repülő járművek ellen pedig állandó készenlétben állnak helikopterek és Mirage 2000-esek.

A Greenpeace akciója azonban a francia titkosszolgálatok azon félelmét látszik igazolni, hogy nem lehet a terrortámadás kockázatát teljesen kizárni. Tudomásuk szerint az elmúlt években palesztin csoportok ultrakönnyű repülőgépeket szereztek be, amelyekkel Libanonból felszállva izraeli területekre próbáltak berepülni. A behatolókat célpontjaik elérése előtt megsemmisítették, de a kísérletek annak a jelei, hogy a terroristák magukévá tették a repülőgépes támadás módszerét. Dél-Ázsiában a tamil tigrisek szintén számos ultrakönnyű repülőt szereztek be - írta a Le Figaro.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.