Az ENSZ BT állandó tagjai megvitatják az iráni atomdosszié ügyét
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa öt állandó tagállamának és Németországnak a képviselői jövő kedden Moszkvában vitatják meg az iráni atomdossziéval kapcsolatos teendőket –- jelentette be Kína állandó ENSZ-képviselője.
Mint Vang Kuang-ja szerdán a világszervezet New York-i székházában elmondta, a tanácskozást minisztériumi politikai igazgatók szintjén rendezik meg. A bejelentés egy nappal azután hangzott el, hogy Irán kedden közölte: első ízben sikerült 3,5 százalékos (atomerőműben már felhasználható, atomfegyverbe azonban még alkalmatlan) dúsított uránt előállítania. Mohammed Szaídi, az iráni atomenergetikai hivatal helyettes vezetője szerdán pedig megerősítette, hogy hazája hosszú távon ipari méretekben akar uránt dúsítani.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa korábban április 28-ig adott időt Iránnak urándúsító tevékenysége felfüggesztésére. Ezt a nyugati országok szorgalmazták, amelyek attól tartanak, hogy Teherán békés célúnak mondott atomprogramja leple alatt atomfegyver előállítására törekszik. Irán ezt cáfolja.
Az urándúsítás felfüggesztésére szeretné rábeszélni Iránt Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügyökség (NAÜ) főigazgatója, aki szerda éjszaka Teheránba érkezett, hogy a vitatott iráni atomprogramról tárgyaljon.
Baradei megérkezését követően a teheráni repülőtéren újságíróknak elmondta: azért utazott Iránba, hogy a nemzetközi közösség követeléseinek (teheráni) teljesítéséről és bizalomerősítő lépésekről tárgyaljon, beleértve az urándúsítás felfüggesztését is, amíg nem tisztázzák a vitatott kérdéseket. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy felújulnak a tárgyalások az iráni atomprogramról.