Irán 16 napon belül atombombát gyárthat
Az amerikai külügyminisztérium szerint Irán az ENSZ Biztonsági Tanács követeléseit figyelmen kívül hagyva folytatja nukleáris programját, s ez annyit jelent, hogy 16 nap leforgása alatt képes lehet atombombát készíteni.
A Bloomberg idézte Mohamed Szaidi atomügyi vezető nyilatkozatát, mely szerint szerint Iránnak megvan a technológiai háttere, ahhoz, hogy „ipari méretekben” dúsítson uránt, a Natanz erőműben, ahol a tervek szerint 54 000 dúsító centrifuga működik majd.
„50 000 centrifugával megfelelő mennyiségű uránt dúsíthatnak ahhoz, hogy 16 napon belül elő tudjanak állítani nukleáris fegyvert” – nyilatkozta Stephen Rademaker nemzetbiztonságért és az atomfegyverek elterjedése elleni küzdelemért felelős külügyminisztériumi tisztviselő Moszkvában.
Rademaker Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök azon kijelentésére reagált, mely szerint a közel-keleti országnak sikerült kis mennyiségű dúsított uránt előállítani 164 centrifugával. Ez a bejelentés szembemegy az ENSZ BT azon követelésével, hogy Irán még ebben a hónapban állítsa le nukleáris programját.
Washington attól tart, hogy Iránban atomfegyverek készítésére használnák a dúsított hasadóanyagot, míg Teherán állítása szerint polgári felhasználású áramtermeléshez használnák az uránt. Szaidi szerint az 54 000 centrifugával egy 1000 megawattos erőművet láthatnak majd el alapanyaggal.
„Csalódást okozó bejelentés volt” – nyilatkozta Rademaker Ahmadinezsád közleményéről.
Rademaker szerint a jelenlegi 164 centrifugával 13 évre lenne szükség egy atombombához szükséges uránmennyiség dúsításához, azonban Irán nemrégiben értesítette a bécsi székhelyű Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget (NAÜ), hogy idén 3000 új centrifugát állít üzembe a Natanz erőműben.
„3000 centrifugával 271 napra rövidülne le a dúsítási folyamat” – magyarázta a politikus. „Az amerikai kormányzat egyelőre nem döntötte el, hogy alkalmazna-e kényszerítő lépéseket Iránnal szemben, amennyiben Teherán továbbra sem működik együtt az ENSZ BT-vel.”