2006. április. 10. 14:54 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 10. 14:59 Világ

Visszavonják az első munkavállalói szerződésről szóló törvényt

Dominique de Villepin francia kormányfő hétfőn megerősítette, hogy visszavonják az első munkavállalói szerződésről (CPE) szóló törvényt. A lépést a szakszervezetek sikerként értékeltek, a diákmozgalmak vezetői pedig felszólítottak az oktatás felvételére.

Két és fél hónapos tiltakozási hullám és politikai válság után Jacques Chirac francia elnök közleményben jelentette be, hogy az esélyegyenlőségi törvénycsomagnak az első munkavállalási szerződésről (CPE) szóló 8. cikkelyét egy új jogszabállyal fogja helyettesíteni a parlament a nehéz helyzetben lévő fiatalok szakmai beilleszkedésének érdekében.

A döntést az államfő hivatalosan Dominique de Villepin miniszterelnök javaslatára, a kormányzó Népi Mozgalom Uniójának (UMP) parlamenti képviselőivel folytatott egyórás tanácskozás után hozta meg, s azt a kormányfő jelentett be.

A miniszterelnök rövid nyilatkozatban elismerte, hogy sem a fiatalok, sem a munkáltatók részéről nem voltak meg a bizalomnak azok a feltételei, amelyek lehetővé tették volna a CPE alkalmazását. Villepin sajnálatát fejezte ki, hogy a fiatalok munkanélküliségére adott „erős megoldása" nem talált megértésre. Ugyanakkor elismerte, hogy túl gyorsan akart cselekedni a „drámai helyzettel és sok fiatal reménytelenségével szemben". A kormányfő a témáról megkötések nélküli párbeszéd megkezdését javasolta a szociális partnerekkel.

A 12 szakszervezet és diákmozgalom vezetője hétfő délután közös nyilatkozatban fog reagálni. Bruno Julliard, a legnagyobb diákmozgalom, az UNEF elnöke a CPE-t helyettesítő jogszabály parlamenti szavazásig a „nyomás fenntartásának” szükségességét hangsúlyozta, de a törvény eltörlését „az első meghatározó győzelemnek” nevezte. A diákkonföderáció nevében Julie Coudry az egyetemi blokádok befejezésére és az oktatás felvételére szólított fel, hogy a vizsgákat a legjobb feltételek között lehessen megtartani. A legtöbb szakszervezeti vezető a CPE visszavonását a szociális megmozdulás sikereként könyvelte el.

Elemzők szerint a befejeződő válság legfőbb áldozata a hivatalában maradt, de tekintélyét vesztett Dominique de Villepin kormányfő, aki végül kénytelen volt elfogadni azt az álláspontot, amelyet az elmúlt két hónapban következetesen visszautasított. A miniszterelnök hétfői nyilatkozatával ugyanakkor még mindig azt akarja bizonyítani, hogy a köztársasági elnökkel egyetértésben ő irányítja a döntéshozatali folyamatot.

A válságban a kormánytöbbség „erős emberként” jelent meg Nicolas Sarkozy belügyminiszter, hiszen az UMP elnökeként a szakszervezetekkel ő kezdte meg a tárgyalásokat. Ugyanakkor ezt egyben a 2007-es elnökválasztás legesélyesebb jobboldali jelöltjeként tette meg, nem akarva megbuktatni saját táborát a társadalmi válságban.

Egy hétfőn nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatási felmérés szerint a törvényt először beiktató, majd alkalmazását nem ajánló államfő és miniszterelnöke a megkérdezettek 85-86 százaléka szerint meggyengülve került ki a válságból, míg a belügyminiszter a megkérdezettek 53 százaléka szerint megerősödött annak ellenére, hogy ő is tagja a válságért felelős pártnak és kormánynak.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.