2006. március. 03. 10:42 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 03. 10:45 Világ

Több ezren tüntettek Bush ellen Indiában

Több ezer tüntető fogadta pénteken Haidarábádban George Bush amerikai elnököt, aki ebben a fejlett technológiai iparáról híres városban folytatta indiai látogatását.

Néhány órát tölt ott, utána visszatér Újdelhibe, ahol beszédet mond a szabadságról és a demokráciáról, majd továbbutazik ázsiai körútjának harmadik, utolsó állomására, Pakisztánba.

Haidarábádban találkozik fiatal üzletemberekkel, és ellátogat egy mezőgazdasági egyetemre, amelynek fenntartását az Egyesült Államok finanszírozza. A városnak sok egyéb kapcsolata is van Amerikával. Bush bejelenti, hogy Washington 100 millió dollárral segíti India második "zöld forradalmát" - közölte Stephen Hadley, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, de részleteket nem mondott erről.

Az Egyesült Államok politikája elleni tiltakozásul kommunista, muzulmán és parasztszervezetek összesen mintegy ötezer híve tüntetett a városban, s iszlám mozgalmak felhívására az egyik bevásárlóközpont zárva tartott. A tüntetők egyes transzparenseiken gyilkosnak nevezték Busht. A hatóságok elővigyázatosságból több száz rohamrendőrt vezényeltek a tüntetés helyszínére. Haidarábád hétmillió lakosának 40 százaléka muzulmán.

A régen még gyöngyéről híres Haidarábád az utóbbi években a modern technológia és - különösen a gyógyszeripari - kutatás indiai fővárosává fejlődött, továbbá számos nyugati cég oda szervezi ki a munkát, dolgoztat indiai munkaerővel. A városban gyártott számítógépes szoftverek nagy részét az Egyesült Államokba exportálják.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.