2006. január. 19. 11:53 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 19. 11:56 Világ

A vajdasági kormányfő elutasítja a magyar területi autonómiát

Elutasítja a délvidéki magyarok területi autonómiáját Bojan Pajtics, a vajdasági végrehajtó tanács (kormány) elnöke, és nem ért egyet azokkal a vajdasági magyar politikusokkal, akik párhuzamot vonnak az észak-szerbiai tartományban élő magyarok és a koszovói szerbek helyzete között.

Pajtics a Vecernje Novosti című belgrádi napilapnak adott csütörtöki interjúban utasította el ismételten a magyar területi autonómiaköveteléseket. Egy erre vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva közölte, hogy "senkinek sem hozhat semmi jót az etnikai kérdés területi kérdéssé való változtatása".

"Láttuk, hogy milyen következményekkel jártak az ilyen próbálkozások Jugoszlávia szétesésekor, ennek mindenki számára elegendő üzenetnek kell lennie. Az etnikai autonómia értelmetlenné teszi a Vajdaság autonómiáját, ezen felül pedig az elgondolt (etnikai) határokon kívül rekedne a magyarok csaknem 45 százaléka. Szem előtt kell tartani azt is, hogy más népek is élnek azokban a járásokban, ahol a magyarok vannak többségben. A Vajdaság [a tartományi autonómia] a legszerencsésebb keret mindenki számára, aki a tartományban él, mert itt, mint sehol máshol Európában, hat hivatalos nyelvet beszélnek, és sokat tesznek minden nemzeti közösség nemzeti identitásának megőrzéséért" – mondja Pajtics, akinek pártja, a Demokrata Párt tartományi szinten koalícióban van a magyar területi autonómiáért síkra szálló Vajdasági Magyar Szövetséggel.

A kormányfő reagált arra is, hogy Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke párhuzamot vont a vajdasági magyarok és a koszovói szerbek között. "Érthetetlenek számomra a párhuzamok Koszovó és a Vajdaság között. Aki síkra száll a Vajdaság »koszovóivá tétele« mellett, az vagy nem ismeri jól a vajdasági helyzetet vagy rosszhiszemű" – mondta Pajtics.

A tartományi kormányfő szerint a Vajdaságban csillapodott a helyzet ahhoz képest, mint amilyen 2004 márciusa, a koszovói szerbellenes pogrom után volt. Jelenleg "stabilak" a nemzetek közötti viszonyok. "Az egyedülálló incidensek kivételek, és nem szabályt képeznek. Ahhoz, hogy fenntartsuk a stabil helyzetet, minden incidensre fényt kell deríteni, a kihágások elkövetőit pedig keményen meg kell büntetni" – nyilatkozta a kormányfő.

Hirdetés