2006. január. 16. 08:07 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 16. 08:31 Világ

Nem Kolumbusz, hanem egy kínai hajós fedezte fel Amerikát?

Egy nemrég előkerült több száz éves kínai térkép szerint nem Kolumbusz Kristóf, hanem egy kínai tengernagy lépett először az amerikai kontinens földjére.

A Cseng Hi tengernagy által készített világtérkép a jelenlegi ismeretek szerint 1418-ból származik, tehát 74 évvel korábban készült, mint ahogy Kolumbusz Kristóf hajójával elérte az amerikai kontinens partjait. A dokumentum egyértelműen mutatja az egész amerikai földrész - tehát Észak-és Dél-Amerika -, valamint Európa és Ázsia partvonalát - írta az Ananova hírportál.

A térképhez írt ismertetőjében a kínai admirális érzékletes leírást ad a földrész nyugati partvidékén élő népről is, beszámolva arról, hogy a területet "sötét vörösös bőrű emberek lakják, akik tollakat tűzdelnek a fejük és a csuklójuk köré". Az egykori kínai tengerjáró ugyanakkor tévedett is néhány kérdésben: a brit szigeteket egyáltalán nem tüntette fel a térképen, Kaliforniát pedig szigetként ábrázolta.

A térkép másolatát hamarosan bemutatják nem csak Pekingben, hanem Nagy-Britanniában a greenwichi Tengerészeti Múzeumban is.

„Amennyiben a dokumentum valóban hitelesnek bizonyul, újra kell gondolnunk a 15. század történelmét” - jelentette ki Gunnar Thompson térképszakértő.

Cseng Hi neve Kínán kívül gyakorlatilag ismeretlen volt, egészen 2002-ig, amikor egy nyugalmazott brit tengerésztiszt meg nem jelentetett egy könyvet, amelyben saját kutatásai alapján ír a kínai admirális tengeri kalandozásairól, és arról, hogy a nagy utazó eljutott Amerikába is.

A könyvet megvásárolta, és elolvasta egy jómódú kínai ügyvéd, Li-ju Gang, egyben műgyűjtő, aki viszont tudta, hogy saját gyűjteményében őriz egy régi világtérképet, amelyet egy 2001-ben egy sanghaji kereskedőtől vásárolt, és amelynek addig nem tulajdonított különösebb jelentőséget. A könyv olvasása nyomán azonban rájött, hogy esetleg felbecsülhetetlen érték lehet a kezében.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.