Pamuktól követeli a miniszter, hogy kérjen bocsánatot
Cemil Cicek török igazságügyi miniszter felszólította pénteken Orhan Pamuk török írót, hogy kérjen bocsánatot nemzetétől, amiért súlyosan megsértette az örmény népirtást elismerő nyilatkozatával.
A miniszter nem mondta ki, de az NTV török magántelevíziónak adott nyilatkozata azt sugallta, hogy ebben az esetben talán eltekintenének az író bírósági felelősségre vonásától. Egy török törvény hat hónaptól három évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti a nemzet nyilvános megsértését.
Pamukot e törvény alapján fogták perbe, s december 16-án már tartottak is egy tárgyalást a kijelölt isztambuli bíróságon. A bírói testület azonban elnapolta a pert, február 7-re tűzve ki a következő tárgyalást. Egyúttal állásfoglalást kért az igazságügyi minisztériumtól, hogy folytassa-e a pert. Így most Cicek kezében van a döntés, tőle függ, hogy lefújják-e vagy folytatják a büntetőeljárást, amely nagy felháborodást keltett az Európai Unióban.
Az EU számos illetékese figyelmeztette Ankarát, hogy a per lefolytatása, az író megbüntetése visszavetheti Törökország EU-csatlakozási tárgyalásait. Emlékeztették a török kormányt, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága az EU alapvető értékei közé tartozik, s Törökország vállalta, hogy igazodik az európai integrációs szervezet által vallott értékekhez.
Pamuk azt mondta a múlt év februárjában egy svájci lapnak adott nyilatkozatában, hogy egymillió örményt és 30 ezer kurdot öltek meg hazájában, de rajta kívül senki sem mer beszélni erről. Egyrészt az első világháború alatti és utáni örmény népirtásra utalt szavaival, másrészt pedig arra a kíméletlen harcra, amely Törökország délkeleti részén dúlt a nyolcvanas és a kilencvenes években az ottani fegyveres kurd szakadárok és a török hadsereg alakulatai között.
Ankara tagadja, hogy a török hadsereg népirtást hajtott volna végre az örmények ellen az I. világháború alatt és után. Nacionalista körök nagy nyomást gyakorolnak a török hatóságokra Pamuk megbüntetése végett.