2005. november. 22. 11:10 MTI Utolsó frissítés: 2005. november. 22. 11:09 Világ

Egy brit lap szerint Bush le akarta bombázni az al-Dzsazírát

Bombázni akarta az amerikai elnök az al-Dzsazíra arab hírtévé központját az Egyesült Államokkal szövetséges Katarban, és George Busht erről csak Tony Blair brit kormányfő tudta lebeszélni - írja a Daily Mirror.

Az iraki háborút erősen ellenző, baloldali irányzatú brit tömeglap a londoni miniszterelnöki hivatal egy belső dokumentumából idézte értesülését. A "szigorúan titkos" megjelölésű összefoglaló szerint - amely a két vezető egyik megbeszélésének ötoldalas leirata - George Bush "katonai akciót" akart az al-Dzsazíra ellen, amelyet az Egyesült Államok az iraki felkelés szításával vádol, és Oszama bin Laden al-Kaida-vezér szócsövének tart.

A Mirrornak egy név nélkül idézett forrás megerősítette: Bush egyértelműen világossá tette, hogy bombázni akarja az al-Dzsazírát "Katarban és máshol", Blair azonban azt mondta neki, hogy ez "komoly problémákat okozna".

Egy kormányilletékes szerint a fenyegetés "inkább humoros, semmint komoly" formában hangzott el, a Daily Mirror egy másik forrása ugyanakkor "halálosan komolynak" nevezte az amerikai elnök szándékát, mondván: ez "teljesen egyértelmű a nyelvezetből". A Daily Mirror kommentárja szerint az al-Dzsazíra munkatársai "sokak hiedelmével ellentétben" nem iszlám fanatikusok, hanem "elismert, magasan képzett műszakiak és újságírók".

A lap szerint a londoni miniszterelnöki hivatal idézett átirata megkérdőjelezi azokat az amerikai közléseket, hogy az al-Dzsazíra emberei elleni korábbi támadások katonai tévedés következményei voltak. A Mirror szerint a titkos leiratot kiszivárogtató kormányhivatali alkalmazott ellen államtitoksértés címén bírósági eljárás indult.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.