2005. november. 21. 11:56 eurohirek.hu Utolsó frissítés: 2005. november. 21. 11:58 Világ

Amerikai katonai támaszpontok létesülnek Romániában

A 2004 óta NATO-tag Románia hozzájárult, hogy az Amerikai Egyesült Államok katonai támaszpontokat hozzon létre az ország területén. Az egyezményt kommentáló Traian Basescu államfő szerint Európának is fel kell fognia a Fekete-tenger térségének biztonsági jelentőségét.

Basescu szerint az Amerikai Egyesült Államokat jobban érdekli a Fekete-tengeri térség instabilitásának kérdése, mint az Európai Uniót: az amerikaiak felismerték, hogy a kontinensnek ez a része fontos Európa biztonságának szavatolása szempontjából.

A román államfő tájékoztatása szerint folyamatosan tájékoztatni fogják az Európai Uniót a Fekete-tengerrel kapcsolatos fejleményekről, a biztonsági viszonyok alakulásáról. Traian Basescu a bejelentés kapcsán újólag megerősítette, hogy a „román politika két oszlopra támaszkodik: az európai integrációra és az erős transzatlanti kapcsolatokra”.

Román közlés szerint az egyezményt idén decemberben, Condolezza Rice amerikai külügyminiszter bukaresti látgatása során alá is írhatják. A támaszpontokat a Duna-delta közelében lévő Babadagon, Konstanca vagy Fetesti tengeri kikötők környékén alakíthatják ki.

Az amerikai hadsereg európai jelenléte egyre inkább a Közép-Keletre összpontosít, amit az is bizonyít, hogy megerősített hírek szerint Washington Bulgáriával is tárgyal egy katonai támaszpont létesítéséről.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.