2005. október. 11. 18:28 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 11. 18:32 Világ

Az ítéletidő miatt nem jutnak el a segélyek Pakisztánba

Az ítéletidő miatt minden légi segélyjáratot felfüggesztettek Pakisztánban, három nappal a pusztító földrengés után, ami tovább hosszabbítja a katasztrófát túlélő milliók szenvedését. A meteorológusok további esőzéseket, csütörtökre pedig hideghullámot jósolnak.

Becslések szerint 2 és fél millió ember tölti már a harmadik éjszakát szabad ég alatt vagy sátorban. Saukat Aziz pakisztáni kormányfő szerint 23 ember életét oltotta ki és 51 ezer személyt sebesített meg Pakisztánban a hét végi dél-ázsiai földrengés.

Egy vezető pakisztáni egészségügyi illetékes arra figyelmeztetett, hogy malária és más járványos betegségek vannak terjedőben a földrengés sújtotta Kasmír tartományban, ahol a kórházakat romba döntő és sok orvos életét kioltó szombati földrengés nyomán romokban hever az egészségügyi ellátás.

A szennyvíz és a szanaszét heverő holttestek elfertőzték a Nílam folyót, Muzaffarábád tartományi székhely fő ivóvízforrását. "Teljesen összeomlott az egészségügyi ellátás, és a város legsúlyosabb helyzetben lévő részein már felütötte fejét a malária, a gyomorhurut és más, vízzel terjedő betegségek" - mondta a tartomány tisztifőorvosa. 

Manmohan Szingh indiai miniszterelnök a földrengés sújtotta Kasmír központjába, Szrinagarba látogatva már 1300 indiai halálos áldozatról és 32 ezer otthon megrongálódásáról - ezek közel felének teljes összeomlásáról - tett említést. A Kasmír indiai részén hajléktalanná vált tízezrek ellátása nagy feladatot jelent, mert téliesre fordult az idő, éjszaka nulla fok körüli hőmérsékleteket is mérnek a körzetben. 

Csaknem nyolcvan órával a földrengés után élve és teljes épségben mentettek ki kedden két nőt - egy idős nagymamát és a lányát - egy leomlott toronyház romjai alól a pakisztáni fővárosban.

Pakisztánban ezer kórházat pusztított el a földrengés az ENSZ adatai szerint. Az ENSZ segélyakcióit összehangoló Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának (OCHA) genfi bizottsága szerint emiatt óriási erőfeszítéseket igényel a sérültek tízezreinek ellátása.

Iszlámábád főleg tábori kórházakat, gyógyszereket (elsősorban antibiotikumokat), törések ellátásához szükséges egységcsomagokat és sebészi felszereléseket kért a nemzetközi közösségtől.

Téliesített sátrakra is nagy szükség van, hiszen közel négymillió embernek kell megfelelő fedélt biztosítani, továbbá személy- és teherszállító helikopterekre, mert az utakat járhatatlanná tették a földmozgások. 

A magyar Baptista Szeretetszolgálat tíztagú csapata Iszlámábád katonai repülőterén vár a földrengés sújtotta pakisztáni térségbe való továbbutazásra. A két mentőkutyával megerősített csapat a spanyol, az orosz, a francia és a dél-koreai mentőkkel együtt várják, hogy helikopterek elszállítsák őket a katasztrófa sújtotta területre. Egyelőre a nagyon rossz időjárási viszonyok miatt nem tudnak elindulni.

 

 

Hirdetés