2005. október. 09. 13:27 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 09. 13:30 Világ

A sikkasztó Jelavic kész feladni magát Horvátországnak

Lapértesülések szerint a horvát hatóságoknak kész megadni magát Ante Jelavic szökésben lévő boszniai horvát vezető, akit korrupció miatt a napokban ítélt tíz évi szabadságvesztésre a szarajevói legfelsőbb bíróság.

Jelavic egyik közeli ismerőse a Vecernji List című horvát napilap vasárnapi számában megjelent interjúban azt mondta, hogy Jelavic nem az igazságszolgáltatás elől futamodott meg, hanem el akarta kerülni a "politikai lincselést", amely Paddy Ashdown, a nemzetközi közösség boszniai főmegbízottja részéről fenyegeti. Az újság meg nem nevezett forrása közölte, hogy a Horvátországban bujkáló Jelavic már felvette a kapcsolatot a hatóságokkal, és a napokban megadja magát.

Jelavicot azért ítélte csütörtökön tízéves börtönbüntetésre a bíróság, mert bizonyítottnak látta, hogy 1997-ben a horvát-muzulmán föderáció védelmi minisztereként több millió euró közpénzt sikkasztott el. A tavaly januárban őrizetbe vett, majd idén májusban 250 ezer eurós óvadék megfizetése fejében szabadlábra helyezett Jelavic nem jelent meg a tárgyaláson, ezért elfogatóparancsot adtak ki ellene.

A háromtagú boszniai kollektív államelnökségbe 1998 szeptemberében került be Jelavic a horvátok képviseletében, ám négyéves mandátumát nem tudta kitölteni, mert 2001 márciusában Wolfgang Petritsch, a nemzetközi közösség akkori főmegbízottja menesztette. Petritsch azért váltotta le Jelavicot, mert autonomista törekvéseivel megsértette a daytoni békeszerződést, és fenyegetést jelentett a törékeny békére. Ebben az ügyben - államellenes tevékenységre hivatkozva - ugyancsak bíróság elé kívánják állítani Jelavicot és társait.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.