A német sajtó a bizonytalanságtól tart leginkább
Teljesen váratlanul érték a választások az országot, az eredmény úgyszintén. A németek két világos út között választhattak volna, s ők választottak egy harmadikat középen, amely mindenhova vezethet, még új választásokhoz is - írta hétfői vezércikkében a Die Welt.
A jobboldali berlini lap szerint még sohasem fordult elő Németországban, hogy egyszerre két párt is magának követelje a kormányalakítási jogot. Az uniópártok (CDU/CSU) a legerősebb frakció pozíciójából teszik ezt, de olyan eredmény birtokában, amely fényévnyi távolságban az elvárttól. Angela Merkelnek meg kell küzdenie igényének érvényesítéséért, s sokan fogják őt bűnbaknak megtenni.
A Die Welt szerint csak egy dolog világos: a piros-zöldnek (a szociáldemokraták és a környezetvédők koalíciójának) vége van, s valószínűleg jön egy nagykoalíció, lehetőleg úgy, hogy a félidőben Merkel és Schröder váltja majd egymást a koalíció élén. (Ilyenre tartományi szinten, Brémában, már volt példa.)
A Die Welt azonban nem zárja ki a kancellár újraválasztását sem egy szociáldemokratákból, liberálisokból, és zöldekből álló koalíció élén, amelyet Németországban közlekedési lámpa-koalíciónak is neveznek a pártok színei alapján (piros-sárga-zöld). Szóba jöhetne az úgynevezett Jamaika-koalíció (fekete-sárga-zöld) is, amely a konzervatívokból, a liberálisokból és a zöldekből állna.
A Handelsblatt című gazdasági-pénzügyi lap szerint figyelemre méltó választási kampány végződött Németország számára végzetes eredménnyel. Sok koalíciós variáns képzelhető el, de valószínűleg a nagykoalíciónál fognak kikötni. "A bátortalanság győzelme után így vagy úgy egy bátortalan kormány vár majd ránk" - írta a Handelsblatt vezércikkének írója, aki szerint különösen keserű az eredmény Angela Merkel számára.
A liberális Süddeutsche Zeitung szemszögéből nézve szeptember 18-án nem csak a piros-zöld koalíció ért véget, de véget ért Angela Merkel kancellárságának ideje is, még mielőtt megkezdődött volna. A konzervatív pártokon belül megkezdődik Angela Merkel "lebontása". Ritkán kerül egy vélhető választási győztes ennyire blamált helyzetbe, mint a CDU elnöknője. Az unió, amelyet a kancellárjelölt a választási harcba vezetett, minden közvélemény-kutatási eredményt alulmúlt. A választási eredmény katasztrófa a CDU és a CSU számára, váratlanul érte őket, ezért a hatás még hevesebb.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung úgy vélekedett, hogy a játék csak most kezdődik. A konzervatív lap szerint az a tény, hogy sem a CDU, sem a CSU nem tudta tartani 2002-es eredményét (a csak Bajorországban működő CSU közel tíz százalékot vesztett, s "szokatlan" 50 százalék alatti eredménnyel végzett az élen), azt mutatja, hogy számos polgár bizalmatlan a programmal és a pártelnök, Angela Merkel személyével szemben.
A frankfurti újság szerint véget ért egy olyan kancellár korszaka, aki már 2002-ben sem érdemelte ki az újraválasztást, mivel nem tudta csökkenteni a munkanélküliséget. A polgárok vasárnap Schrödert sarlatánként leplezték le, zuhanásában magával rántotta azt a szociáldemokrata pártot, amelyben ő kevésbé bízott, mint amennyire a párt bízott benne. A vasárnapi eredmény azonban nem azt mutatja, hogy az a bizalom, amelyet Schröder és pártja elvesztett, más pártokhoz vándorolt volna át - írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung, de ezzel együtt, hogy a választásokon a liberálisok és a Baloldali Párt profitált a legtöbbet.