2005. szeptember. 19. 10:48 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 19. 16:49 Világ

Európa vigyázó szemeit Berlinre veti

Az európai sajtó és a politikusok egymással versengve értékelik a német választásokat. Egyben mindenki egyetért: az SPD a kampányban meglepően jól teljesített, az uniópártok pedig valamit nagyon elszúrtak. Mindennek következménye akár a kontinens egészét érintő politikai bénultság is lehet.

Schröder. Marad?
© AP
Az európai polilitikusok és a sajtó sokszor szimpátiái alapján értékeli a vasárnapi választást. A baloldali pártok és orgánumok Schröder dicsőséges kampányáról beszélnek, míg a jobboldaliak Merkelnek adnák a kancellári megbizatást. Azért tárgyilagos kommentárokban sincs hiány: ők inkább a nagykoalíciót valószínűsítik.

Szokás szerint a brit lapok fogalmaznak a legsarkosabban: egybehangzó elemzéseik szerint zűrzavar és a reformok elakadása fenyegeti Németországot a gyakorlatilag döntetlenül végződött parlamenti választások után.

Puhatolózás
Koalíciós megbeszéléseket ajánlott fel hétfőn a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) a kereszténydemokratáknak (CSU), a bajor Keresztényszociális Uniónak (CSU), a liberálisoknak (FDP) és a zöldeknek (Szövetség'90/Zöldek). Nem tettek ajánlatot a Baloldali Pártnak. Tovább a cikkhez!
A hétfői The Times szerint "a német Thatcher" választási kudarca után politikai káosz és bénultság vár Németországra. A londoni napilap azt írta: brit diplomáciai körökben is csalódással fogadták, hogy Angela Merkel CDU-elnöknek nem sikerült egyértelmű parlamenti többségre szert tennie, mert így elenyészni látszanak a radikális reformok esélyei Európa legnagyobb, ugyanakkor leglassabban bővülő gazdaságában.

A Financial Times is azt írta, hogy Németország "politikai káoszba süllyedt" a választások után. A The Daily Telegraph szerkesztőségi elemzése szerint a német választók elszalasztották azt a reformlehetőséget, amelyet a CDU kínált. A legnagyobb konzervatív brit napilap szerint ez lelassíthatja a reformokat más országokban, például Franciaországban és Olaszországban is.

A The Guardian szerint Gerhard Schröder az EU-bővítés teremtette hatalmas változások közepette is fenntartotta Jacques Chirac francia elnökhöz fűződő "régimódi, gyakran romboló hatású" partneri viszonyát, amely útját állta a 25 tagú EU számára égetően szükséges reformoknak. A legnagyobb baloldali brit napilap szerint könnyen lehet, hogy a németek akarnák a reformokat, most azonban bénultság környékezi az országot, mivel a jelek szerint "idegeik cserben hagyták őket".

Németország legfontosabb szövetségese, Franciaország a politikai bizonytalanságtól tart a leginkább. Egy "kormányozhatatlan" Németországnak kedvezőtlen hatása lehet az Európai Unióra - állapította meg a hétfői francia sajtó.

Részeredmény
CDU/CSU: 35,2%, 225 képviselő
SPD: 34,3%, 222 képviselő
FDP: 9,8%, 61 képviselő
Baloldali Párt: 8,7%, 54 képviselő
Zöldek: 8,1%, 50 képviselő
A konzervatív Le Figaro szerint a németországi választások eredménye "nyugtalanító" és azzal fenyeget, hogy a kormánynak nem lesz elég hatalma ahhoz, hogy radikális reformokat vezessen be. A lap attól tart, hogy nem csupán Németország válik kormányozhatatlanná, hanem még inkább megbénul az európai politika, amely amúgy is betegeskedik az európai alkotmány franciaországi elutasítása óta.

Ugyancsak az európai bizonytalanságot hangsúlyozza a baloldali Libération. "Két vesztes egy bársonyszékért" című vezércikkében a lap rámutat: miután Jacques Chirac hitelét vesztette a népszavazás óta, Angela Merkelt pedig leértékelte pártjának vártnál kisebb szavazati aránya, "a francia- német páros inkább szánalomra, mint irigylésre méltó".

A gazadasági elitben befolyásos Les Echos szerint Németország leginkább "egy leláncolt óriásra" hasonlít, míg a katolikus La Croix pedig azt sajnálja, hogy Angela Merkel túlságosan kis győzelmet aratott.

Isztambul, Bécs, Brüsszel, Madrid (Oldaltörés)

A török média viszont föllélegzett, hogy Angela Merkel kudarcot szenvedett. A CDU ugyanis ellenzi Törökország európai uniós csatlakozását, míg az SPD, legalábbis Schröder kancellár a kampányban is határozottan kiállt a török integráció mellett. "Merkelnek nem vált hasznára török-ellenes álláspontja" – állapította meg kissé túlértékelve a kérdést a Milliyet.

A Sabah vezércikkírója arra hívta fel a figyelmet, hogy ha mégis Merkel lenne az új kancellár, akkor sem valószínű, hogy meg tudná akadályozni a tervek szerint október 3-án kezdődő csatlakozási tárgyalásokat az EU és Törökország között, "mert fontosabb kérdésekkel lesz elfoglalva".

Abszolút meglepetésnek minősítette a németországi választások eredményét az osztrák államfő. A brazíliai látogatáson tartózkodó Heinz Fischer a kormányalakítási lehetőségekkel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy Ausztria évtizedek óta minden német kormánnyal kiválóan együtt tudott működni.

Wolfgang Schüssel néppárti (ÖVP) kancellár első értékelésében abból indult ki, hogy Angela Merkel áll a német törvényhozásban a legtöbb szavazattal rendelkező frakció élén, így övé a feladat, hogy új kormányt alakítson.

Merkel. Jön?
© AP
A lehetséges legrosszabb végeredmény alakult ki a választásokon, Németországot politikai bénulás fenyegeti – véli a La Libre Belgique című belga napilap. A jobboldali újság szerint a választók egy része félt a változtatástól, míg másik nagy csoportját az újítás óhaja irányította. Német ország viszont nem engedhet meg magának olyan kormányt, amelynek gúzsba kötött kézzel kell irányítania. A német bal- és jobboldalnak a La Libre Belgique szerint együtt kell kidolgoznia azt a fontos gazdasági reformprogramot is, amelyen az országnak mindenképpen át kell esnie.

Válságként értékelte a hétfői spanyol sajtó is a német választások eredményét. A konzervatív ABC szerint a Gerhard Schröder kancellár és az Angela Merkel vezette ellenzék közti váratlan döntetlen súlyos válságba taszítja Német országot. A lap mindazonáltal a kormányfő vereségének nevezi a voksolást, míg egy lehetséges nagykoalícióról úgy vélekedik, hogy az a gyakorlatban egy "béna mamut" lenne, amely képtelen nagy döntéseket hozni.

A liberális El Mundo szerint Merkel "satnya győzelme Schröder kezében hagyja Német országot". Schröder nagy győzelmet aratott – kihasználva Merkel vezetői alkalmatlanságát. Merkel választása tévedés volt a kereszténydemokraták részéről, mert kampánya botladozott és a pártelnök pedig gyerekes hibákat követett el. Ugyanakkor Schröder töretlen küzdeni tudásról tett tanúságot – írja az El Mundo.

Moszkva, Varsó, Prága (Oldaltörés)

Gerhard Schröder kihúzta döntetlenre a vasárnapi választásokon, s a leköszönő kancellár megőrzi befolyását a német politikai életre – írják orosz lapok. Bár a konzervatív ellenzék csekély különbséggel nyert, élén Angela Merkellel, akiből kancellár lesz, a Schröder-korszak még nem ért véget – állapította meg a moszkvai Kommerszant. Nincs nyilvánvaló győztes a német választásokon – vélte a szintén liberális Vremja Novosztyej, ecsetelve a koalíciókeresés nehézségeit. A legésszerűbb megoldásnak a lap a nagykoalíciót minősítette.

Borúlátóan ítélte meg a hétfői lengyel sajtó Németország közeli jövőjét a parlamenti választások után. A jobboldali Rzeczpospolita szerint "az Európai Unió legerősebb gazdaságával rendelkező ország a félelem győzelmét élte át, a nadrágszíj-meghúzás félelméét. A balközép Gazeta Wyborcza megállapítja: "A német eknek elegük van Schröderből, aki hét év alatt képtelen volt az országot növekedési pályára állítani. Ugyanakkor az utolsó pillanatban megijedtek egy lehetséges jobbközép koalíciótól. Bármely pártok is alkotják majd az új kormányt, széteső lesz, és arra ítéltetik, hogy tervek nélkül cselekedjen."

Csehország számára kedvező, hogy a német országi parlamenti választások döntetlennel végződtek –vélik a vezető cseh politikusok. "A cseh nemzeti érdekek szempontjából a választási eredmények ilyen kiegyensúlyozottsága kedvező" –jelentette ki Jirí Paroubek, szociáldemokrata miniszterelnök vasárnap késő este a cseh közszolgálati televízióban. "A nagyon jó cseh- német kapcsolatokban nem várok lényeges módosulást" tette hozzá.

A hétfői prágai média viszont inkább gazdasági szempontból értékeli a német választások eredményét, s úgy véli, hogy az nem jó hír Csehország számára, mert nehézzé teszi a német országi kormányalakítást, s nem teszi lehetővé a szükséges gazdasági reformok megvalósítását. Német ország a nagykoalíció irányába mozdult el. Ez sem Német ország, sem Európa, sem az euroatlanti kapcsolatok, sem Csehország számára nem jó hír - véli a Hospodárské Noviny című gazdasági és politikai napilap. Azt állítja, hogy ez szinte lehetetlenné teszi a gazdasági reformok megvalósítását.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.