2005. szeptember. 18. 19:43 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 18. 19:45 Világ

Bizonytalan koalíciós lehetőségek

A várakozásoknak megfelelően az ellenzéki CDU/CSU végzett az élen a vasárnapi német parlamenti választásokon. A CDU/CSU szereplése azonban messze elmaradt a várakozásoktól, amit megfigyelők a konzervatív kancellárjelölt, Angela Merkel személyes kudarcának tudnak be.

Vaskos meglepetéssel végződtek a vasárnapi német választások: a konzervatív pártok (CDU/CSU) nyertek ugyan, de messze nem annyival, mint amennyit a közvélemény-kutatások jeleztek, s nem szereztek abszolút többséget partnerükkel, a kiválóan szereplő FDP-vel (liberálisok).

Angela Merkel
"Németországot akarom szolgálni", "minden német kancellárja akarok lenni" - ezekkel a szavakkal fogadta el május végén Angela Merkel, a kereszténydemokraták (CDU) elnöke a konzervatív pártok (CDU, CSU) felkérését, hogy kancellárjelöltként induljon az előre hozott választásokon, vezesse győzelemre a keresztény uniópártokat, s személyében először foglalja el nő a kancellári posztot Németországban. Tovább a cikkhez!
Angela Merkel, a konzervatívok kancellárjelöltje mindazonáltal azt mondta, hogy a CDU/CSU vállalja a kormányalakítási megbízatást, a legnagyobb erő a CDU/CSU lett, a szociáldemokrata-zöld koalíciót leváltották.

Merkel annyit árult el, hogy a keletnémet szocialista múlttal rendelkező Baloldali Párt kivételével minden párttal készek tárgyalni, s továbbra is a kancellári posztra törekszik. A kancellárt a Bundestag választja meg, ahol a szociáldemokratáknak (SPD), a környezetvédőknek (Szövetség'90/Zöldek) és a Baloldali Pártnak a dolgok jelenlegi állása szerint többsége lenne.

Franz Müntefering, a szociáldemokrata párt elnöke ugyanakkor azt mondta, hogy "az ország Gerhard Schrödert akarja kancellárnak", az eredményt Angela Merkel személyes vereségének értékelte. Müntefering ismét elutasította, hogy a Baloldali Párttal alkossanak koalíciót (a szociáldemokraták és a környezetvédők). Szavaiból arra lehet következtetni, hogy esetleg ajánlatot tesznek a liberálisoknak SPD/Zöldek/FDP koalíció alakítására.

A szavazatok töredékének feldolgozása alapján készült előrejelzések szerint a CDU/CSU végzett 35,7-35,8 százalékkal az élen az előre hozott választásokon, de ez történetének egyik legrosszabb eredménye - közölte az ARD közszolgálati televíziós állomás.

A közvélemény-kutató intézetek 41-43 százalékot jeleztek utoljára a kereszténydemokrata és a keresztényszociális uniónak. A CDU/CSU néhány hónappal ezelőtt még az abszolút többség megszerzésére is esélyes volt. Három évvel ezelőtt a szavazatok 38,5 százalékot szerezte meg. Vasárnap este a konzervatív tábor kórusban szidta a közvélemény-kutatókat.

Második a szociáldemokrata párt 33,7-33,8 százalékkal, visszaesése a 2002-es eredményhez képes közel öt százalék. A liberálisok 10,3-10,4 százalékot, a környezetvédők 8,2-8,4 százalékot szereztek, a Baloldali Párt 7,7-8.0 százalékot kapott az előrejelzés szerint. 2002-ben az FDP 7,4 százalékon végzett, a

Zöldek pártja 8,6 százalékot kapott, a Baloldali Párt (akkor még Demokratikus Szocializmus Pártja néven) viszont nem jutott be 2002-ben a Bundestagba.

Az adatsor nem tartalmazza a drezdai 160-as választókerület eredményeit, mivel ott egy egyéni képviselőjelölt halála miatt csak két hét múlva szavaznak. A részvételi arány 79,1 százalékos volt, azaz nagyjából megegyezett a három évvel ezelőttivel.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.