2005. szeptember. 04. 15:48 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 04. 15:53 Világ

Meghalt az Egyesült Államok legfelsőbb bírósági elnöke

Meghalt William Rehnquist, az amerikai szövetségi legfelsőbb bíróság elnöke. Az Egyesült Államok történetének egyik legkonzervatívabb bírója volt.

A régóta betegeskedő főbíró a virginiai Arlingtonban lévő otthonában, családtagjai jelenlétében hunyt el. Nyolcvan éves volt.
   

Kemény időszak
Az általa vezetett testületnek abban volt a legnagyobb hatása az amerikai törvényekre, hogy a szövetégi kormány hatalmának rovására kiterjesztette az államok jogait, szűkítette a halálra ítéltek fellebbezési jogát, és lehetővé tette a vallási tevékenységek nagyobb arányú közfinanszírozását.
Rehnquist 1971-ben, Richard Nixon elnök alatt kapcsolódott be a bíróság munkájába, 1982-ben lett a testület teljes jogú tagja, s Ronald Reagan elnök nevezte ki 1986-ban az élére. A konzervatív irányzatú bírákhoz tartozott.
   
1999-ben ő elnökölt a Bill Clinton elnök ellen indított lemondatási eljárásban, 2000-ben pedig George Bush elnök javára segített elrendezni az elnökválasztás vitatott kérdéseit. Bírói döntéseit a központi államhatalom gyengítésére, a helyi hatalom erősítésére irányuló szándék jellemezte.

William Rehnquist, az amerikai szövetségi legfelsőbb bíróság szombaton elhunyt elnöke az Egyesült Államok történetének egyik legkonzervatívabb bírója volt, elnöksége idején a legfelsőbb bíróság is konzervatívabbá vált.
    

   

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.