2005. augusztus. 17. 10:41 eurohirek.hu Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 17. 11:54 Világ

Megismételnék a francia és holland uniós népszavazást

Két év múlva megismételhetnék az EU-alkotmány ügyében idén csúfos eredményt hozó népszavazást Hollandiában és Franciaországban - vetette fel Wolfgang Schüssel osztrák kancellár. Ehhez persze arra volna szükség, hogy a két országban változzon a politikai térkép. Schüssel szavai azért keltettek feltűnést, mert Ausztria 2006 elejétől látja el az EU soros elnöki tisztét.

"Az EU-nak valamilyen módon reagálnia kell a francia és holland elutasításra, hiszen a szavazók két hónappal ezelőtt meghatározott okok miatt mondtak nemet az EU alkotmányára" - mondta a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak Wolfgang Schüssel, aki felvetette, hogy az unió bővítési ritmusának lassítása talán biztatóan hatna a nemmel szavazó voksolókra.

"A lakosság aggódik amiatt, hogy Törökország, Ukrajna és esetleg más országok csatlakozásával túlméretezetté válik az EU" - nyilatkozta a kancellár, aki szerint újabb népszavazásra 2007-ben kerülhet sor, amennyiben a két országban változik a politikai helyzet.

Az osztrák politikus úgy látja, hogy feltétlenül szükség van egy újabb próbálkozásra. Az alkotmány ügyén nem segítene, ha a 465 cikkelyes dokumentumnak csupán egy részét próbálnák elfogadtatni, hiszen ehhez újabb kormányközi konferencia összehívására volna szükség, és annak eredményét szintén minden országnak jóvá kellene hagynia.

Chirac bukására volna szükség?

A több mint két hónappal ezelőtti francia és holland referendum eredménye felkészületlenül érte az EU-t. A kudarc hatására a népszavazást tervező további tagországok - Dánia, Írország és az Egyesült Királyság - sorra elhalasztották a referendum kiírását.

A EU csúcsvezetősége gondolkodási időt kért, hiszen csapdába került: az Alkotmányos Szerződés életbe lépéséhez a dokumentumot minden egyes tagországnak jóvá kell hagynia, akár népszavazással, akár parlamenti döntéssel.

Brüsszel azt vallja, hogy a referendum ismételt kiírásának semmi értelme mindaddig, amíg az érintett országokban nem módosul a politikai helyzet. E tekintetben bizonyosan jelentős változást hozna, ha a 2007-es franciaországi választások Jacques Chirac köztársasági elnök vereségét hoznák.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.