Hajtóvadászat indul a tettesek után
Halálos áldozatokkal járó, összehangolt terrorcselekménynek tűnő robbanássorozat történt csütörtökön délelőtt a londoni metróban és több londoni városi buszon. A brit rendőrség hivatalos bejelentése szerint 37 halottja és 700 sebesültje van a csütörtök délelőtti robbantássorozatnak Londonban.
© AP |
A brit rendőrség és a biztonsági szolgálatok "a létező legintenzívebb" akciót indítják annak érdekében, hogy törvény elé lehessen idézni a Londonban elkövetett csütörtöki merényletsorozat elkövetőit - mondta csütörtök este a brit kormányfő.
Tony Blair, aki helikopterrel tért vissza londoni hivatalába a nyolc ipari hatalom (G8) skóciai csúcstalálkozójáról, a Downing Street-i rezidencián felolvasott nyilatkozatában azt mondta: a terroristák az iszlám nevében lépnek fel, de "tudjuk, hogy a muszlimok elsöprő többsége tisztességes és törvénytisztelő, akiket ugyanúgy elborzaszt ez a terrorcselekmény, mint bennünket".
Blair szerint a terrorizmus az a mód, amellyel a londoni merényletek elkövetői kifejezésre juttatják az általuk vallott értékeket.
A miniszterelnök szerint Nagy-Britannia nem fogja hagyni, hogy a terroristák megfélemlítsék, megosszák, akaraterejét megtörjék, vagy rákényszerítsék életformája megváltoztatására. "Méltóssággal, higgadt erővel fogjuk megmutatni, hogy értékeink sokkal tovább élnek, mint az övéik" - mondta a kormányfő.
Csütörtök este a Muszlim Tanács, a brit iszlám közösség legnagyobb szervezete is elítélte a londoni terrortámadást, és ugyanígy tett külön nyilatkozatban a Tanács által támogatott londoni iszlám hírszolgálati iroda, a Muslim News.
London, 07/07
Először egyszerű technikai problémának tűnt az, amiről később kiderült, hogy támadássorozat londoni tömegközlekedési eszközök ellen. Az alábbiakban időrendi sorrendben összeállítást közlünk az eseményekről a BBC brit közszolgálati rádió, valamint más tömegtájékoztatási eszközök jelentései alapján. (Az időpontokat közép-európai idő szerint tüntettük fel.)
9:49 - A metrórendőrség a London pénzügyi központjában található Liverpool Street metróállomás közelében felmerült "technikai problémáról" kap értesítést.
10:15 - Az első jelentések arról, hogy robbanás történt a metróban.
10:24 - A metrórendőrség első jelentései arról, hogy sebesültek vannak.
10:33 - Jelentés fut be, miszerint újabb "incidens" történt, az Edgware metróállomáson. A teljes metróközlekedést leállítják.
10:41 - Jelentések robbanásokról a King's Cross, az Old Street és a Russel Square állomásoknál.
11:02 - A Scotland Yard "súlyos esetekről" beszél.
11:14 - Jelentés arról, hogy pokolgép robbant egy buszon.
11:24 - A Scotland Yard bejelenti, hogy több robbanás történt.
11:46 - A rendőrség megerősíti, hogy több súlyos sérült van.
11:53 - Charles Clarke brit belügyminiszter hivatalos közleményben "szörnyű sérülésekről" tesz bejelentést.
12:07 - Leállítják a buszközlekedést Londonban.
12:40 - A londoni rendőrség bejelenti, hogy legkevesebb két halálos áldozat van.
13:00 - Tony Blair miniszterelnök a G8-csúcstalálkozó helyszínén megerősíti, hogy terrortámadásokról van szó, és közli, hogy visszautazik Londonba.
16:32 - A brit rendőrség első hivatalos bejelentése szerint legkevesebb 33 halálos áldozata van a csütörtöki londoni robbantássorozatnak.
19:24 - A brit rendőrség hivatalos bejelentése szerint 37 halottja és 700
sebesültje van a csütörtök délelőtti robbantássorozatnak Londonban.
20:00 Újraindult a forgalom csütörtök este a londoni metró egyes vonalain,
amelyeket nem érintettek a reggeli robbantásos merényletek.
© AP |
Az eddigi legsúlyosabb, ilyen jellegű londoni incidens után teljesen leállt a forgalom a 400 kilométeres metróhálózat egészén; a parlamentet rendkívüli ülésre hívták össze. A Scotland Yard csütörtök délelőtt megerősítette, hogy a londoni metróból jelentett robbanások után több városi buszon is detonációk történtek. Több földalatti állomásról korommal borított, vérző utasokat menekítettek ki, a metróállomásokhoz rendkívüli erőkkel vonultak ki a mentők és a tűzoltók. A mentőegységek több tagja narancssárga vegyvédelmi ruhában dolgozott. Az egyik közlekedési cég részletek nélkül csütörtökön annyit közölt, hogy "néhány halálos áldozatról" tud, más híradások húsz halottról írnak. (Magyar áldozatokról a külügyminisztérium nem tud.)
Háromszáz ember sérült meg csütörtökön a londoni robbanások következtében - közölték kórházi források.
Fórum |
Mondja el véleményét a támadásról Fórumunkban! |
Több száz terrorista? |
A brit parlament alsóháza márciusban mondott igent a kabinet terrorellenes törvénytervezetére. Az ellenzők szerint sérti a brit jogrendszerben 800 éves múltra visszatekintő szabadságjogokat, hogy már a terrorizmus gyanúja is elegendő ahhoz, hogy házi őrizetben tartsanak valakit, vagy más korlátozó intézkedéseket hozzanak ellene, ráadásul nem bírói, hanem belügyminiszteri döntés alapján. Tony Blair miniszterelnök akkor védelmébe vette a tervet, és arra figyelmeztetett, több százan lehetnek Nagy-Britanniában, akik terrorakciót készítenek elő. A képviselők végül csak azután szavazták meg a felsőházi vitára is váró törvénytervezetet, hogy Charles Clarke belügyminiszter végül beleegyezett: a terroristagyanús személyek mozgásszabadságát kizárólag bírói döntés alapján lehet korlátozni. |
Az első kommentárok a robbantássorozatot egyértelműen összefüggésbe hozták a nyolc vezető ipari hatalom (G8) Skóciában folyó csúcstalálkozójával. Az al-Kaida egy szélsőséges iszlamisták által látogatott honlapon vállalta magára a merényletet, amelyeket Nagy-Britannia iraki és afganisztáni szerepvállalásával hoznak összefüggésbe.
Az első detonáció a pénzügyi központ, a City keleti részén lévő Liverpool Street metróállomáson történt. Az állomás London egyik legnagyobb vasúti és metrócsomópontja; közvetlenül mellette van a kelet-európai átalakulás finanszírozására alakult Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Nem sokkal utána hasonló detonáció miatt kiürítették a Stratford állomást is. A kelet-londoni Stratfordban lesz a London által éppen előző nap elnyert 2012-es nyári olimpiai játékok olimpiai központja.
Hasonló robbanások történtek az északnyugati városrészben lévő Edgware Road, az északi King's Cross és a Cityben lévő Aldgate állomásokon is. Ez utóbbiban nem megerősített beszámolók szerint mintegy kilencvenen sérültek meg.
Ezután érkeztek a hírek a buszokon történt detonációkról. A London Underground, a metrót üzemeltető cég délelőtt bejelentette, hogy teljesen leállította a forgalmat a hálózat egészén. Erre a II. világháború óta nem volt példa.
Öngyilkos merénylő követte el a brit fővárosban végrehajtott robbantások egyikét - jelentette csütörtökön délben, szemtanúkra hivatkozva a Sky News hírtelevízió. A magántelevízió értesülése szerint, amelyet hivatalos körök egyelőre nem erősítettek meg, a merénylő a Russell Square metróállomás közelében hozta működésbe a pokolgépet egy emeletes autóbuszon.
A hat ismert robbanás helyszíne © BBC |
A BBC-hez betelefonáló szemtanú szerint az „egyik busz úgy szakadt szét, mint egy szardíniáskonzerv és testek hevertek mindenfelé”. A három autóbuszrobbanás közül az egyik a Tavistock Squarenél, egy a Russel Squarenél történt.
Rendőrségi értesülések szerint legalább egy robbanószerkezet volt a londoni metrón. Egy szóvivő szerint az első egységek reggel 8 óra 50 perckor szálltak ki az Aldgate állomásra. „Minden rendvédelmi egység a helyszínen van. Az áldozatok száma egyelőre nem ismert” – nyilatkozta a BBC-nek a szóvivő. „Egyelőre korai állást foglalni azt illetően, hogy mi történt.” A brit National Grid áramszolgáltató szerint a metrót árammal ellátó rendszerekben – amelyek előidézhették volna a robbanással járó üzemzavart – nem észleltek hibát.
„Minden teljesen normális volt, majd egy hatalmas durranást lehetett hallani és a vonat megrázkódott” – nyilatkozta Jacqui Head, a BBC News munkatársa, aki a King’s Cross metróállomáson szállt fel az egyik szerelvényre. „Ezek után mindent füst és forróság öntött el, az emberek pánikba estek.”
A vonat húsz percet várakozott az alagútban, az utasokat nem tájékoztatták, hogy mi történt. A londoni tűzoltóság négy osztagot vezényelt ki a Liverpool Street állomásra és további osztagokat is várnak.
„Ahogy átsétáltam a buszállomáson, láttam, hogy több helyen is emberek fekszenek a földön” – nyilatkozta a BBC-nek egy utas. „Többségük úgy nézett ki, mintha valami füsttel teli helyről jöttek volna. Összesen négy vagy öt ember feküdt a földön, akiket éppen elláttak a mentősök.”
Dorothy Molloy szemtanú szintén a King’s Crossnál tartózkodott a metrón, ahol mindenkit evakuáltak az állomásról. Információt nem közöltek az utasokkal, Molloy szerint két emberrel beszélt, akik arról kaptak értesítést, hogy esetleg bomba lehetett az állomáson.
A Sky News híradása szerint felfüggesztették a vasúti szolgáltatást is.
A brit kormányfő szerint "meglehetősen egyértelműnek" tűnik, hogy terrorcselekmény következménye a London belvárosában történt csütörtöki robbanássorozat. Tony Blair a hét vezető ipari hatalom és Oroszország (G8)skóciai csúcstalálkozóján tett nyilatkozatában azt mondta: az is egyértelmű, hogy a terrorcselekményt a Nyolcak értekezletének nyitónapjára időzítették. A miniszterelnök bejelentette, hogy "néhány órán belül" elhagyja a csúcstalálkozó helyszínét, de a rendezvény folytatódik. Az Európai Unió igazságügyi biztosa terrortámadásnak minősítette a csütörtök délelőtt a brit fővárosban bekövetkezett robbanásokat.
"Tragikus bizonyságot szereztünk arról, hogy a terrorizmus ismét lecsapott Európa szívében, olyan országra sújtva le, amely az Európai Unió elnökségét adja, s egyben vendégül látja a G8 találkozó résztvevőit" - jelentette ki Rómában Franco Frattini. Az olasz politikus szerint haladéktalanul össze kell hangolni az (európai) hírszerző és rendőri erőket, és megadni Nagy-Britanniának mindazt a segítséget, amelyre most szüksége van. Az Európai Parlament elnöke szintén terroristákat tett felelőssé a londoni földalatti és buszjáratok ellen intézett támadásokért. Strasbourgban közzétett nyilatkozatában Josep Borrell "összehangolt akcióknak" nevezte a robbantásokat, számos halálos áldozatról téve említést. Az EP képviselői egyperces néma felállással adóztak a londoni áldozatok emlékének.
Az orosz külügyminisztérium elítélte a Londonban csütörtök délelőtt elkövetett merényleteket, egy parlamenti képviselő pedig "a civilizált országok" összefogását sürgette a terrorizmus elleni küzedelemben.
Egy izraeli illetékes beszámolója szerint a Scotland Yard percekkel a londoni robbantások előtt jelezte Izrael nagykövetségének, hogy figyelmeztetéseket kapott a várost érő lehetséges terrortámadásokról. A brit rendőrség első embere a maga részéről azt mondta: nincs tudomása semmiféle előzetes figyelmeztetésről. Szilvan Salom izraeli külügyminiszter ugyancsak cáfolta, hogy értesüléseik lettek volna a készülő merényletről.
A zsidó állam londoni nagykövete bejelentette, hogy a képviseleten rendkívüli állapot van érvényben, a nagykövetség épületébe senki sem léphet, és belőle senki sem távozhat. Az egyik londoni robbantás helyszínének közelében izraeli részvétellel gazdasági tárgyú konferenciát tartanak és oda várták Benjamin Netanjahu izraeli pénzügyminisztert. A robbanások még az ő érkezése előtt történtek.