2005. június. 27. 09:48 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 27. 10:06 Világ

Körözés 13 CIA-ügynök ellen

Egész Európában köröztetik azt a 13 CIA-ügynököt, akik ellen olasz ügyészek letartóztatási parancsot adtak ki a terrorkapcsolatokkal gyanúsított Abu Omar imám elrablása ügyében.

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) 13 titkosügynöke - semmibe véve az olasz szuverenitást - még 2003 februárjában rabolta el Milánóból az egyiptomi férfit, akit az avianói amerikai légi bázisról Kairóba szállítottak, és ott hónapokon át kínoztak. Az olasz terrorellenes kommandó, a Digos rendőrei már 2002-ben kihallgatták Abu Omart terrorizmus gyanúja miatt, s rajta is tartották a szemüket.

A CIA-ügynökök minden óvatosság nélkül jártak el, mintha csak otthon lennének, olasz mobiltelefonokat használtak és azokon csevegtek az emberrablás pillanataiban is. Az akciót a CIA milánói főrezidense, Robert Lady irányította, aki akkoriban "konzulként" diplomáciai mentességet is élvezett.

Egy milánói lap azt is megszellőztette, hogy a CIA-ügynökök a római amerikai nagykövetség telefonjait is használták, ami akár egy nagyobb diplomáciai botrányt is elővetíthet.

Az olasz titkosszolgálatokat felügyelő olasz parlamenti bizottság (COPACO) vezetője, Enzo Bianco hangsúlyozta, hogy a törvényhozás szándékában áll az amerikai jogsértő akció kivizsgálása, s egyben elvárja, hogy a római kormány magyarázatot kérjen az Olaszország közeli barátjának és szövetségesének tekintett Egyesült Államoktól. Ugyanakkor sajnálattal állapította meg, hogy amerikai részről egyelőre semmi jele sincs a közreműködési készségnek.

Az olasz parlament titkosszolgálati bizottságának vezetője jelezte, hogy a CIA-akció ügyében a testület kész meghallgatni Antonio Martino védelmi minisztert, illetve Gianfranco Fini külügyminiszter magyarázatait, de akár a római amerikai nagykövetet is.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.