2005. május. 29. 14:23 MTI Utolsó frissítés: 2005. május. 29. 14:24 Világ

Súlyos szivárgás egy brit nukleáris feldolgozóban

Az utóbbi évek legsúlyosabb nukleáris balesetének nevezi a vasárnapi brit sajtó az észak-angliai Sellafield hasadóanyag-feldolgozójában most feltárt, hónapokon keresztül észre sem vett szivárgást, amelynek során az előzetes adatok szerint is több tízezer liter sugárzó sav folyt ki.

A baleseteiről már korábban hírhedté vált üzem működtetője, a British Nuclear Group a hétvégén bejelentette, hogy "anyagfáradás" következtében eltört a Thorp nevű feldolgozó egyik vezetéke, és hónapokon keresztül - akár tavaly augusztus óta - szivárgott a maró, sugárzó folyadék.

A cég szerint a múlt hónapban felfedezett szivárgás során nem került a szabadba radioaktív anyag; a folyadék egy zárt, betonnal bélelt, a személyzet által sem hozzáférhető biztonsági kamrában gyűlt fel.

A nukleáris baleseteket osztályozó nemzetközi skálán az incidens mindazonáltal a 3-as fokozatot kapta; ugyanezen a mércén a csernobili robbanás - az eddigi legsúlyosabb ipari nukleáris baleset - 7-es szintű volt. 

A The Independent on Sunday saját vizsgálata szerint összesen 83 ezer liter radioaktív folyadék folyt ki a sellafieldi feldolgozó sérült vezetékéből; a liberális vasárnapi brit lap szerint ez a mennyiség "egy fél olimpiai úszómedencét megtöltene".

A lap szerint büntető eljárás indulhat az üzemet működtető cég ellen. Sellafield régóta hírhedt a feldolgozóban időről időre bekövetkező incidensekről. Az üzemben csaknem fél évszázada az addigi legsúlyosabb nyugat-európai nukleáris baleset történt: 1957. október 7-én tűz ütött ki az egyik plutóniumtermelő reaktorban, s ennek következtében radioaktív anyagok jutottak a levegőbe, 500 négyzetkilométernyi területet lszennyezve. Évekkel később egy hivatalos brit jelentés megállapította, hogy több tucat személy halt meg a baleset által előidézett rákos megbetegedésben.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.