2005. május. 06. 18:07 MTI Utolsó frissítés: 2005. május. 06. 18:09 Világ

Berlin szabadulna az amerikai atomfegyverektől

Peter Struck német védelmi miniszter pénteken Ramsteinben bejelentette, hogy Berlin a NATO-ban fel akarja vetni a még Németországban lévő amerikai atomfegyverek kivonásának kérdését.

A rajna-pfalzi Ramstein az egyik amerikai támaszpont, ahol feltételezhetően még vannak robbanótöltetek. Az amerikai fél nem közöl adatokat, a németek 150-re becsülik a németországi robbanótöltetek számát.

A német szociáldemokrata védelmi miniszter felhívta a figyelmet arra is, hogy a berlini fal felszámolása, azaz a hidegháború vége óta az Európában lévő amerikai atomeszközök 95 százalékát kivonták. Szakemberek szerint 1999 óta már csak repülőgépekről ledobható atombombák vannak Európában, illetve vannak atomeszközök brit tengeralattjárókon, s birtokol atomfegyvereket Franciaország is, de ez utóbbi nem esik NATO-ellenőrzés hatálya alá.

Struck jelezte, hogy a társkormányzó zöldek külügyminisztere, Joschka Fischer egyetért az elgondolással. Struck arra a kérdésre válaszolva, hogy a német kormány fogja-e követelni az atomfegyverek kivonását, kijelentette: konzultálni akarnak mindazon szövetségesekkel, amelyek területén még vannak atomeszközök.

Kurt Beck, Rajna-Pfalz tartomány szociáldemokrata miniszterelnöke szerint nincs olyan fenyegetés, amely indokolná atomfegyverek tartós tárolását német területen. Az amerikai atomfegyverek kivonását Németországból Guido Westerwelle, az ellenzéki liberálisok elnöke is felvetette már.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.