2005. május. 28. 14:08 MTI Utolsó frissítés: 2005. május. 28. 14:59 Világ

Az iráni Őrök Tanácsa jóváhagyta a nukleáris törvényt

Az iráni Őrök Tanácsa jóváhagyta azt a törvényt, amely arra kötelezi a kormányt, hogy fejlessze a hazai nukleáris technológiát, beleértve az urándúsítást – közölte az állami rádió.

Az iráni parlament május 15-én fogadta el a törvényt, amely arra kötelezi a kormányt, hogy biztosítsa a nukleáris fűtőanyag előállítását, ezen belül az urániumdúsítást, amelynek lehetőségét jelentős aggodalom övezi világszerte. A jogszabály nem kötelezi a kormányt az urániumdúsítás azonnali felújítására, de növeli a nyomást annak érdekében, hogy a kormány ne mondjon le sok vitát keltő atomprogramjáról, azon belül az urániumdúsításról.

A konzervatív hit- és jogtudósokból álló Őrök Tanácsa köteles megvizsgálni minden egyes, a parlament által elfogadott jogszabályt, amely csak azután emelkedhet törvényerőre, ha azt az Őrök Tanácsa jóváhagyja.

A nemzetközi nyomás hatására Irán tavaly novemberben felfüggesztette urándúsítási programját. Az Egyesült Államok és szövetségesei azt gyanítják, hogy polgári célú atomenergia-programjának örve alatt Teherán valójában atomfegyver előállítására törekszik. Irán viszont kitartóan állítja, hogy atomprogramja békés célú, kizárólag elektromos energia előállítására irányul.

Pervez Musarraf pakisztáni elnök a Der Spiegel című német hetilapnak adott nyilatkozatában úgy vélte, hogy Irán nagyon szeretne saját atombombára szert tenni. A Spiegel szombaton megjelent számában közzétett nyilatkozatban Musarraf ugyanakkor óva intette a Nyugatot attól, hogy megelőző céllal háborút indítson Irán ellen. A pakisztáni vezető szerint: „Egy ilyen háború a világ jelenlegi állapotában katasztrófához vezetne, s lázadást eredményezne a muzulmán világban. Miért kellene új fontokat nyitni?"

Az Európai Unió nevében Franciaország, Nagy-Britannia és Németország tárgyalásokat folytat Iránnal. A 25 tagú unió azt akarja elérni, hogy Teherán mondjon le az urándúsításról cserébe kereskedelmi, gazdasági és technológiai segítségért, illetve támogatásért.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.