2005. május. 20. 15:16 MTI Utolsó frissítés: 2005. május. 20. 15:19 Világ

Kuba kiutasított egy német és egy cseh politikust

Németország magyarázatot követel Kubától azért, mert hatóságai kiutasítottak az országból egy német és egy cseh politikust: Arnold Vaatzot, az ellenzéki Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) parlamenti képviselőjét és Karel Schwarzenberg cseh szenátort.


   
Vaatzot szállodájában vették őrizetbe, a repülőtérre szállították, s feltették egy Madridba induló gépre. Mind Waatz, mind Schwarzenberg részt akart venni kubai ellenzékiek hét végi konferenciáján, amely állítólag a legnagyobb ellenzéki találkozó lenne az 1959-es forradalom óta. A kubai hatóságok a hét elején megakadályozták két lengyel európai parlamenti képviselő beutazását
a szigetországba.
   
Egy német külügyminisztériumi szóvivő pénteken Berlinben közölte, hogy behívatták a kubai nagykövetet, és magyarázatot kértek tőle. A havannai német nagykövetségnek is be kell szereznie információkat az esetről. A szóvivő a szóban forgó politikusok "törvényes és jogos" kívánságának nevezte, hogy Kubában minden társadalmi erő képviselőjével beszélni akartak.
   
Friedbert Pflüger, a német konzervatív pártok frakciójának külügyi szóvivője szerint a kiutasítással a kubai rendszer megmutatta valódi arcát. Az esettel megszégyenítették a német kormányt, amely 2005. január 31-én megszavazta a Kubával szembeni szankciók átmeneti feloldását, holott a szigetországban lényegében semmi sem változott.
   
Brüsszelben az Európai Bizottság sajnálkozásának adott hangot. Szóvivője úgy nyilatkozott, hogy "nem ilyen lépéseket várunk a kubai kormánytól". Utalt arra is, hogy júniusban ismét elrendelhetik az embargót, amennyiben az Európai Unió elégedetlen lenne a demokrácia és az emberi jogok helyzetével Kubában.
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.