2005. január. 31. 10:02 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 31. 10:08 Világ

Csehország az EU kérése ellenére is támogatja a kubai ellenzéket

Csehország továbbra is kitart a kubai ellenzékiek nyílt támogatása mellett, s azt szeretné, ha ezt az álláspontot az Európai Unió többi tagállama is támogatná.

Cyril Svoboda cseh külügyminiszter a prágai közszolgálati televízió vasárnapi vitaműsorában elmondta: az Európa Tanács hétfői ülésén megpróbálja meggyőzni kollégáit, hogy az egyes országok a kubai ellenzékieket a jövőben is szabadon meghívhassák a havannai nagykövetségi fogadásokra.

"Szeretném elérni, hogy ne legyen semmiféle kötelezettség, semmiféle tiltás, s a demokratikus ellenzék képviselőit továbbra is hívni fogjuk, s kommunikálni fogunk velük" - jelentette ki Svoboda.

Az Európai Unió nemrégiben jelezte: miután Fidel Castro rendszere ismét "diplomáciai viszonyban" van az unióval és szabadon engedett több, korábban bebörtönzött ellenzékit, a szervezet gesztust tenne Havanna irányában azzal, ha a jövőben nem hívna meg ellenzékieket a hivatalos nagykövetségi fogadásokra.

A gesztust az uniós államok többsége támogatja, míg Csehország és Lengyelország élesen ellenzi. Václav Havel volt cseh elnök a múlt héten egy francia lapnak adott interjújában bírálta az EU-t, és kijelentette: Brüsszel úgy táncol, ahogy Castro fütyül, s ez számára elfogadhatatlan.

"Mi (Csehország) nem kívánunk változtatni a Castro-rendszerhez fűződő viszonyunkon. Támogatni fogjuk mindazokat, akik az ottani diktatórikus rendszert demokratikus rendszerré szeretnék változtatni. Remélem, sikerül elérnünk, hogy az Európai Unió ne korlátozzon ebben minket" - mondta a televízióban a cseh diplomácia vezetője.

Prága és Havanna viszonya a csehországi rendszerváltás óta igen feszült, mert Csehország nyíltan támogatja a Castro-ellenes kubai ellenzéket.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.