2005. április. 04. 15:01 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. április. 04. 15:18 Világ

Közel négyezer kivégzés tavaly

Tavaly 25 országban legalább 3797 személyt végeztek ki, ám a valós szám ennél jóval nagyobb lehet - állítja az Amnesty International (AI), amely szerint Kína eltitkol többezer kivégzést.

A ma nyilvánosságra hozott számok a jéghegy csúcsát jelentik. Sok ország ugyanis – figyelmen kívül hagyva az ENSZ előírásait - titokban tartja a kivégzettek számát, ezért a valós képet nagyon nehéz megismerni – jelzi az AI.
 
Kínában legalább 3400 személyt végeztek ki, de belső források azt állítják, hogy a valós szám tízezer körüli. Iránban legalább 159 személyt, Vietnámban 64 személyt, míg az Amerikai Egyesült Államokban - a 2003-as 65-tel szemben - 59 embert végeztek ki. A kivégzettek többségét nem tisztességes eljárásban ítélték el. Sokakat kínzás útján megszerzett "bizonyítékok" alapján végeztek ki. - írja az AI jelentése.
 
A kivégzések ellenére a halálbüntetés eltörlésének ügye is előbbre jutott az elmúlt évben. 2004-ben öt ország – Bhután, Görögország, Szamoa, Szenegál és Törökország - törölte el a halálbüntetést minden bűncselekményre kiterjedően. Az év végére összesen már 120 országban törölték el ezt a büntetési formát jogilag vagy a gyakorlatban.
 
Több ország - a halálbüntetés fenntartása mellett – moratóriumot vezetett be a kivégzésekre. Tadzsikisztánban júliusban hatályba lépett „a halálbüntetés alkalmazásának felfüggesztéséről szóló törvény”, míg Kirgizisztánban még Aszkar Akajev elnök jelentette be, hogy az 1998 óta érvényben lévő moratóriumot további egy évvel meghosszabbítják. Moratórium van életben több más országban is, például Malawiban és Dél-Koreában.
 
Az AI jelentésében üdvözölte az Amerikai Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának döntését, amelyben alkotmányellenesnek nyilvánította a halálbüntetést fiatalkorúak – az elkövetéskor tizennyolc évnél fiatalabbak – esetében.
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.