2005. március. 31. 11:43 eurohirek.hu Utolsó frissítés: 2005. március. 31. 12:10 Világ

Több időt kér Európa a biometrikus útlevelek bevezetésére

Az Európai Unió a biometrikus útlevelek bevezetésére igényelt határidő módosítását kéri az Egyesült Államoktól. Az USA-ban is csupán 2006 végére sikerül teljesen átalakítani a rendszert.

Az idén októberi határidő jövő év augusztusáig történő kitolását kérte Franco Frattini igazságügyi EU-biztos az amerikai kongresszushoz intézett levelében. Jelenleg csak hat uniós tagország - Belgium, Németország, Ausztria, Finnország, Svédország és Luxemburg - áll készen arra, hogy az október 26-i határidőre bevezesse az új, korszerű útlevelet.

Az USA a 2001-es terrorista merényleteket követően szigorította meg idegenrendészeti szabályait. Döntése egyszerű volt: a partner-országok vagy bevezetik az általuk biztonságosnak tarto tt biometrikus útleveleket egy megadott határidőig , vagy pedig vízumkényszer lép életbe a követelményeket nem teljesítő ország állampolgáraival szemben. (A vízum elkészítése több hetet is igénybe vehet.). A rendelkezés több millió külföldit érint, a világ mintegy 27 országából, köztük a „régi” EU-tagországokat.

Washington egy alkalommal már elhalasztotta a határidőt, és a biometrikus útlevelek mintegy helyettesítéseként ujjlenyomatot kért a nemzetközi repterekre érkező külföldiektől, illetve fényképet készített az utasokról.

Az európai biztos mostani halasztási kérelmében azzal érvel, hogy a biometrikus útlevelek általános bevezetéséhez szükséges rendszer kialakítása idő- és pénzigényes folyamat. Maga az USA is csupán a nyáron vezeti be a biometrikus útleveleket, a rendszer teljes alkalmazása csak 2006 végére várható. Az amerikai utazási dokumentumokban portrénak kell lennie, míg az európai útleveleket digitális felvételt és ujjlenyomatokat tartalmazó chippel kell ellátni.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.