2005. március. 26. 14:23 MTI Utolsó frissítés: 2005. március. 26. 14:44 Világ

A britek többsége ellenzi Camilla királynői címét

A britek többségének nincs ugyan kifogása Károly trónörökös kevesebb mint két hét múlva esedékes házasodása ellen, de csaknem háromnegyedük nem fogadja el, hogy a walesi herceg új felesége megkapja a férfi uralkodók hitveseinek törvény szerint járó királynői címet, és kétharmaduk szerint a frigy gyengíteni fogja a brit monarchiát - derül ki a Daily Mail szombaton közölt országos felméréséből.

A brit tömeglap átfogó közvélemény-kutatásába bevont alattvalók 57 százaléka mondta azt, hogy nem lát kivetnivalót Károly és az elvált, polgári származású, a hercegnél két évvel idősebb Camilla Parker Bowles április 8-ára kitűzött esküvője ellen; igaz, az ellenzők jelenlegi 37 százalékos aránya 10 százalékponttal magasabb az előző, februári felmérésnél. A megkérdezettek 53 százaléka azt sem látja indokoltnak, hogy a trónörököst, ha annak eljön az ideje, ne koronázzák királlyá a házasság miatt.

Arra a kérdésre azonban, hogy Camillát Károly trónra lépése után megillesse-e a királynői cím, 73 százalék nemleges választ adott. A brit monarchikus házassági törvény szerint a mindenkori férfi uralkodó feleségének a királynő (Queen) megszólítás és külön korona jár, de az udvar a trónörökösi frigy múlt havi bejelentésével egy időben közölte, hogy Camilla Parker Bowles nem kíván e jogokkal élni.

A jelenleg érvényes tervek szerint Camilla a trónörökös feleségét I. Eduárd kora, vagyis a XIII. század óta megillető walesi hercegnői rangot sem veszi fel; a házasság megkötése után Cornwall hercegnője, Károly trónra lépése után pedig Princess Consort lesz. Ez utóbbi rang egyszerűen az uralkodó hitvesét jelöli az angol monarchikus nyelvezetben.

Ezek a döntések abból a közvélemény-kutatási adatokkal alátámasztott megfontolásból születtek, hogy az alattvalók, akiknek túlnyomó többsége Camilla Parker Bowlest okolja Károly és a bálványozott néhai Diana hercegnő házasságának összeomlásáért, soha nem fogadnák el Camillát királynőként a majdani III. Károly király oldalán.

Ebből egyébként a brit kormány jogi tanácsadóinak aggályai szerint a fél világon komoly alkotmányos probléma adódhat. A brit uralkodó ugyanis a Nemzetközösség 54 tagországából Nagy-Britannián kívül még 16-nak - köztük Kanadának, Ausztráliának és Új-Zélandnak - a törvényes államfője, így bármiféle változtatást a királyi család tagjai jogszabály rögzítette státusában 17 országnak kellene törvénymódosítással szentesítenie.

A Daily Mail szombati felmérése szerint a megkérdezettek 65 százaléka úgy véli, hogy a házasságot kísérő alkotmányos, egyházjogi és egyéb bonyodalmak miatt Károly és Camilla frigye meg fogja gyengíteni a brit monarchiát, bár 58 százalékuk szerint a királyság intézménye 50 év múlva is létezni fog.

Az alattvalókat egyébként nemigen érdekli a trónörökös újabb házassága: 67 százalékuk valószínűtlennek nevezte, hogy nézi az esküvői események tévéközvetítését, igaz, magát a 20 percesre és hangsúlyozottan "szerényre" tervezett polgári szertartást nem is közvetítik, csak az utána esedékes egyházi áldást.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2025. január. 05. 07:00

És akkor dunai kilátás ezerötér' érdekel, Bástya?

Lekordonozták a Halászbástyát, hogy pénzt szedjenek a dunai panorámáért, aztán a közfelháborodás elsöpörte az egészet. Történelmi csúcsra ért a magyar háztartások eladósodottsága, miközben milliárdokat pumpálnak az Eximbankba. Egyre furcsább Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye, Tiborcz István győri üzlettársa deszkával és cukorkával repül rá Paksra, Nagy Márton testvérének köre meg napelemparkot épít. Merre lesz a Mere? Ez a HVG első heti gazdasági összefoglalója 2025-ben.