2005. március. 19. 09:40 MTI Utolsó frissítés: 2005. március. 19. 09:41 Világ

Rice: térjen vissza Észak-Korea a tárgyalóasztalhoz!

Phenjant az észak-koreai nukleáris leszerelésről folytatott hatoldalú tárgyalásokhoz való "azonnali" visszatérésre, Pekinget pedig nagyobb társadalmi nyitásra szólította fel Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter.

Az ázsiai körútja negyedik állomásán, Japánban tartózkodó Rice az egyik tokiói egyetemen tartott előadásában szombaton arra biztatta Észak-Koreát, hogy hozzon "stratégiai döntést" atomfegyverprogramja feladásáról. "Észak-Koreának azonnal vissza kell térnie a hatoldalú tárgyalásokhoz" - hangoztatta.

Rice mindazonáltal gondosan megválogatta szavait, és tartózkodott attól, hogy újfent a "zsarnokság előretolt állásaként" jellemezze a sztálinista vezetésű Észak-Koreát, ahogyan ezt idén az év elején tette, s ami miatt Phenjan bocsánatkérést követelt. Ehelyett megerősítette, hogy az Egyesült Államok nem kívánja megtámadni Észak-Koreát, s a hatoldalú tárgyalásokban részt vevő több más országgal együtt kész kollektív biztonsági garanciákat kínálni Phenjannak az észak-koreai atomprogram befejezésével összefüggésben.

A két Korea, Kína, Japán, Oroszország és az Egyesült Államok részvételével tavaly és tavalyelőtt folytatott hatoldalú megbeszélések három tárgyalási forduló után félbeszakadtak. Észak-Korea egyelőre kizárja újabb tárgyalások lehetőségét, idén februárban pedig bejelentette, hogy atomfegyverrel rendelkezik.

Rice szombati beszédében felhívta Japánt, Dél-Koreát és főleg az Észak-Koreára a legnagyobb befolyással bíró Kínát, hogy tegyenek több erőfeszítést Phenjannak a tárgyalóasztalhoz való visszacsábítása érdekében.

Bár az Egyesült Államoknak ez ügyben szüksége van Kína támogatására, Rice egyúttal nagyobb társadalmi nyitásra is ösztökélte a pekingi kormányzatot. "A nyitottság a siker előfeltétele" - mondta, majd így folytatta: "Még Kínának is meg kell valósítania egy nyitott, ténylegesen képviseleti kormány valamely formáját, ha sikereket kíván aratni, s meg kíván felelni egy globalizálódó világ kihívásainak".

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.