2005. február. 23. 15:28 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 23. 16:28 Világ

Beláthatatlan fejleményektől tart a szíriai értelmiség

A Libanonban állomásozó szíriai csapatok kivonására szólította fel Bassár el-Aszad elnököt szíriai értelmiségiek egy csoportja, hogy - mint megfogalmazták - el lehessen kerülni bizonyos "veszélyes, beláthatatlan fejleményeket".

Az értelmiségiek csoportja az államfőhöz intézett levelében utal rá, hogy "egyre nő a Szíriára nehezedő külföldi nyomás, és az ország lakossága nem tudja, mi vár rá". A külföldi hírügynökségekhez is eljuttatott, 250 tekintélyes értelmiségi által aláírt levél szerint ideje lenne Damaszkusznak olyan új politikát kialakítania, amely tekintetbe veszi az új fejleményeket. Az írás szerzői szorgalmazzák, hogy az ország helyezze új, egészséges alapokra Libanonhoz fűződő kapcsolatait.

George Bush amerikai és Jacques Chirac francia elnök közös felhívásban követelte a héten Damaszkusztól a Libanonban állomásozó 14 ezer szíriai katona kivonását. A Szíria-barát libanoni kormány visszautasította e felszólítást, Damaszkusz azonban bejelentette, hogy átcsoportosítást hajt végre Libanonban állomásozó erőinél, és ennek részeként kivonja ezen alakulatok egy részét a szomszédos országból.

Szíria a libanoni polgárháború (1975-90) alatt, 1976-ban vezényelt csapatokat Libanonba, hogy Bejrút kérésére segítsen véget vetni az ott dúló polgárháborúnak. Az eredetileg 35 ezer főt számláló szíriai csapatok csökkenő létszámmal ugyan, de ott maradtak a polgárháború lezárulta után, és megfigyelők szerint azóta is Damaszkusz mozgatja a háttérből a libanoni politika szálait.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.