2005. február. 16. 14:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. február. 17. 10:25 Világ

Irán és Szíria szövetséget kötött

Szövetségre lép, "közös frontot" hoz létre az Egyesült Államoktól szorongatott Irán és Szíria - jelentették be Teheránban szerdán.

Készek vagyunk segíteni Szíriának minden területen, hogy szembeszállhasson a fenyegetésekkel - jelentette be Mohamed Reza Aref-Jazdi iráni alelnök, miután találkozott Mohammed Nadzsi el-Otari szíriai kormányfővel. Ez utóbbi hangsúlyozta, hogy "e kényes időkben" tartott találkozójuk különösen azért fontos, mert "Szíria és Irán több kihívással néz szembe, és közös frontot kell alkotniuk".

Mindkét állam erős amerikai nyomás alatt áll. Washington Szíriát és Iránt azzal vádolja, hogy támogatják a nemzetközi terrorizmust. Ezen kívül a teheráni vezetés szemére vetik, hogy atombomba előállításán fáradozik. Irán szerint ugyanakkor nukleáris technológiáit nem kívánja katonai célokra felhasználni.

Sokan úgy vélik, hogy a hétfőn meggyilkolt Rafik Hariri volt libanoni kormányfő meggyilkolása mögött Szíria áll. Az Egyesült Államok tiltakozásul vissza is hívta szíriai nagykövetét, noha hivatalosan nem vádolja Damaszkuszt a gyilkossággal.

„Ez egy stratégiai lépés a két ország között. Most, hogy Szíria fenyegetve érzi magát, Irán jelzi a nemzetközi színtéren, hogy Damaszkusz mellé áll. A két ország együttműködése komoly múltra nyúlik vissza, melynek alapja egyrészt az, hogy mindkét állam Izrael-ellenes, másrészt pedig az iráni-iraki háborúban tanúsított szír politika: akkor Damaszkusz Irán mellé állt” – kommentálta a teheráni hírt a hvg.hu-nak Wágner Péter Közel-Kelet szakértő, a Kül-Világ című külpolitikai szakfolyóirat főszerkesztője.

Az iráni állami televízió jelentése szerint mindeközben vélhetően egy iráni repülőgépről tévedésből ledobott üzemanyagtartály idézett elő robbanást a déli Dajlám városa közelében. Egy korábbi adásában az állami televízió még azt közölte, hogy ismeretlen repülőgépről kilőtt rakéta csapódott be Dajlám kikötővárostól húsz kilométernyire, az atomerőművéről ismert Busehr tartományban.

Az arab nyelvű el-Alám televízió helyi tiszviselőkre hivatkozó tudósításában nem szolgált részletekkel, csak annyit közölt, hogy mentőalakulatokat irányítottak a térségbe. A német fővárosban tartózkodó Kamal Harazi iráni külügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy nem hallotta a robbanásról szóló jelentéseket. Az Egyesült Államok a Fehér Ház szóvivője útján annyit közölt: hallották a detonációról szóló beszámolókat, s jelenleg vizsgálódnak az ügyben.

Hirdetés
Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.