2005. február. 22. 15:00 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 22. 15:11 Világ

Ebesz: választási szabálytalanságok Romániában

Hiányosságokat, szabálytalanságokat, a szavazás hitelességét megkérdőjelező kifogásokat sorol fel az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ), valamint a Velencei Bizottság jelentése, amelyet a romániai választásokról adtak ki.

Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) által készített dokumentum számos olyan elemet sorol fel, amely komolyan megkérdőjelezni látszik a november 28-án és december 12-én lezajlott romániai parlamenti és elnökválasztások eredményeinek hitelességét.
  
Az EBESZ vizsgálóbizottságát tizenhárom tagország képviseletében tizennyolc szakember alkotta, november 20. és december 15. között jártak Bukarestben és további hét román nagyvárosban.
 
A parlamenti választásokon a korábban kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) szerezte a legtöbb szavazatot, az elnökválasztások második fordulójában ugyanakkor a nemzeti-liberális D.A. szövetség jelöltje, Traian Basescu nyerte el az államfői széket.

Basescu a parlamenti választások eredményét kétségbe vonva, még a második forduló előtt választási csalással vádolta a PSD-t, állításai az Európai Parlament berkeiben is aggodalmat keltettek. Az európai törvényhozó testület tagjai azonban akkor azt mondták: megvárják az EBESZ ezzel kapcsolatos jelentését, mielőtt bármilyen következtetést vonnának le.

Az EBESZ/ODIHR jelentése összesen 36 ajánlást fogalmaz meg  Románia számára, mintegy tanulságként a jövendőre nézve. Elsősorban azt kifogásolja, hogy a román parlament felfüggesztette a szavazói kártya - törvény által amúgy előírt -használatát. Ehelyett egyfajta matricát vezettek be, amely a személyi igazolványba ragasztva tanúsította, hogy az illető már szavazott. Csakhogy ezt könnyűszerrel le lehetett kaparni a személyi okmányról, vagyis semmi biztosíték nem volt arra, hogy valaki nem adja le több helyen is
voksát az ország bármelyik pontján.
   
A szervezet kifogásolja azt is, hogy a többszörös szavazásra a "különleges listák" is lehetőséget adtak. Ezeken a helyeken voksoltak azok, akik nem lakhelyük közelében voltak éppen, hanem "útközben". Ami elvileg nem zárta ki azt, hogy emberek csoportjai amolyan "választási turizmus" keretében utazgassanak az ország különböző részeiben, többször is megjelenve különböző urnáknál. Problémaként vetődött fel továbbá, hogy a  számlálóbiztosokat nem készítették fel kellőképpen, sok volt a hiba a jegyzőkönyvek kitöltésénél, a szavazatok számlálásánál.
   
Mindezeknél azonban sokkal nagyobb súllyal esett a latba, hogy Románia alig két hónappal a választások előtt módosította a választási törvényt. Az EBESZ javasolja annak a törvénycikknek a törlését, amely a kisebbségi szervezetek számára eltérő feltételeket szab a választásokon való induláshoz, vagyis  megkülönbözteti a parlamentben lévő és a parlamenten kívüli szervezeteket, ezáltal egyenlőtlen "versenyhelyzetet" teremtve közöttük.
   
Ez utóbbi problémával foglalkozik egyébként az Európa Tanács égisze alatt működő Velencei Bizottság jelentése is, amely törvénymódosítást javasol annak érdekében, hogy a kisebbségi szervezetek egyenlő eséllyel indulhassanak a választásokon.

Hirdetés