2005. február. 08. 09:47 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 08. 09:50 Világ

Tiltások és büntetések ellenére is műsorra tűzik a Trianont?

Bár Hargita megyében újabb személyt büntetett meg a rendőrség a film nyilvános bemutatása miatt, az egyik bukaresti televíziós csatorna főműsoridőben készül közvetíteni Koltay Gábor Trianon című filmjét.

Az erdélyi Krónika tudósított arról, hogy a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) csíkcsicsói szervezete évértékelő gyűlésének résztvevői kulturális program keretében megtekintették a Trianont. A rendőri reakció nem sokat váratott magára, hétfőn reggel a helyi őrsre hívták Péter Lukácsot, az MPSZ csicsói elnökét, akit százmillió lejre (650 ezer forintra) büntettek. A Hargita megyei rendőr-főkapitányság indoklása szerint a Trianon című film vetítése jelenleg is törvénytelennek minősül, hiszen még mindig nem szerepel a román filmjegyzékben.

Eközben nagy várakozás előzi meg a film televíziós vetítését. Erről a Romániai Magyar Szó című bukaresti és a Szabadság című kolozsvári napilap is beszámolt. Előrejelzéseikből kiderül: a Koltay Gábor rendezővel történt egyezséget követően az Antena 1 televíziós csatorna szerda este bukaresti idő szerint negyed kilenctől tűzte műsorára a Trianont. A kétórás film bemutatása után kerül sor egy vitaműsorra, amelynek magyar résztvevője maga Koltay és Raffay Ernő budapesti történész lesz.

A Trianon-filmről szó esett a Szabadság hétfői számában megjelent interjúban is, amelyet a lap Belénessy Csabával, a Duna Televízió tájékoztatási alelnökével készített. Az interjúalany kifejti véleményét, miszerint a Duna Televíziónak is be kellene mutatnia a filmet. Úgy vélekedik ugyanis: "Az egekbe növesztjük az ügyet azáltal, hogy nem tűzzük műsorra. Trianonnal úgy vagyunk, mint valamelyik szibériai nép, ahol annyira félnek a medvétől, hogy nincs neve ennek az állatnak, csak körülírják" - mondta Belénessy.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.