2005. január. 12. 18:53 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 12. 19:07 Kult

Megbírságolják a Trianon romániai bemutatójának szervezőit

A román ügyészségnek, az oktatási és a művelődésügyi minisztériumnak hivatalból eljárást kellene indítania a Trianon című film vetítése miatt - olvasható a Kolozs megyei prefektus által szerdán aláírt közleményben. Mindeközben a Hargita megyei rendőrség fejenként 50 millió lej (mintegy 325 ezer forint) pénzbírságot rótt ki a film erdélyi bemutatójának szervezőire.

A 130 perces alkotás romániai vetítésével kapcsolatban Mona Musca művelődési miniszter fogalmazta meg aggályait két nappal korábban, törvénytelennek minősítve a Trianon erdélyi bemutatóját. Ezt azzal indokolta, hogy az alkotást nem iktatták a hazai filmjegyzékbe. Az ügyben a román országos mozivállalat feljelentést tett a rendőrségen, amely megkezdte a nyomozást azokban a városokban, ahol vetítették a filmet (Kolozsváron, Székelyudvarhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen láthatta a közönség, a tud.). Ezekben a napokban hat erdélyi városban mutatják be a magyar filmrendező Trianon című dokumentumfilmjét. A turnét az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) szervezete kezdeményezte, és a filmvetítéseken a rendező mellett részt vesz Raffay Ernő történész is.

Az MTI úgy tudja, a Hargita megyei rendőrség fejenként 50 millió lej (körülbelül 325 ezer forint) pénzbírságot rótt ki a film erdélyi bemutatójának két szervezőjére. A megyei rendőr-felügyelőség parancsnokának sajtóközleménye szerint a csíkszeredai Kovács Imre Csaba (46 éves), az EMI képviselője, valamint a székelyudvarhelyi Jakab Attila (25 éves), az Udvarhelyi Fiatal Fórum (UFF) elnöke törvényt sértett azáltal, hogy előadótermeket használtak egy olyan film vetítésére, amely nem rendelkezett az országos filmközpont minősítő bizonyítványával. A rendezvénysorozat szervezésében részes többi személy ellen az országos filmügyi hatóság jár majd el - olvasható a rendőrségi közleményben.


Kolozs megye frissen kinevezett prefektusának, Mihail Hardaunak a közleménye szerint az ügyészségnek, az oktatási és a művelődésügyi minisztériumnak hivatalból eljárást kellene indítania a Trianon című film vetítése miatt. A kormánymegbízott úgy vélte, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ) azok a tisztségviselői, akik jelen voltak a vetítésen, "politikai elegancia hiányáról tettek tanúbizonyságot". Szerinte a film "Nagy-Magyarország újraegyesítéséért harcol". Hardau úgy véli: Romániában nem indokolt levetíteni egy ilyen kényes témát feldolgozó filmet, amelyet még Magyarországon is betiltottak.

Határon túli magyar politikusok az ügyről (Oldaltörés)

Markó Béla államminiszter (miniszterelnök-helyettes), az RMDSZ elnöke szerdán az MTI kérdésére válaszolva emlékeztetett: Romániában valóban bizonyos engedélyekhez kötik egy film nyilvános vetítését a közintézményekben. Ezt kifogásolták Romániában - mondta Markó, valószínűnek tartva, hogy erről viták lesznek a következőkben, mivel több helyen magánintézménynek tekinthető körben mutatták be a filmet.

Frunda György ügyvéd, az RMDSZ szenátora is hangsúlyozza, hogy jogilag formai hibák történtek. A szervezők ugyanis nem kérték az illetékes intézmény engedélyét, márpedig Romániában törvény írja elő ezt akkor, amikor nyilvános helyeken - például mozikban, szakszervezeti épületekben, művelődési házakban, kultúrotthonokban - akarnak filmet vetíteni. Frunda felidézte: amikor két évvel ezelőtt tárgyalták e törvény tervezetét a szenátusban, azért helyeztek kilátásba nagy összegű pénzbüntetést a törvény megszegőivel szemben, mert akkor mindenki a szexfilmekre gondolt. Ami a Trianont illeti, nyilvános helyeken
csakugyan nem lehetett volna a törvény értelmében bemutatni. Más a helyzet magánintézmény esetében. Marosvásárhelyen például a diakónián láthatták a produkciót az érdeklődők, az pedig a református egyház tulajdona, szabadon döntheti el, hogy ott milyen filmet mutat be. 

Az érdemi kérdést illetően azonban Frunda szerint nincs igazuk az erdélyi vetítéseket kifogásolóknak, akik - mint a szenátor fogalmazott - azért használják fel a törvény előírásait, mert nem értenek egyet a film tartalmával. Romániában nyilvánosan kellene vetíteni a Trianont, hogy mindenki megismerje a magyar álláspontot, s hogy a románok megértsék: ami nekik nemzeti ünnep, az a magyaroknak nemzeti fájdalom.