Az izraeli hadseregben terjed az engedetlenség
Meggátolhatja Izraelnek a Gázai övezetből való kivonulási tervét a hadseregen belüli engedetlenség terjedése - vélekedett Zeév Boim izraeli védelmiminiszter-helyettes.
Boim az izraeli állami rádióban kijelentette, hogy nem lehet végrehajtani a kivonulási tervet, ha több ezer katonára terjed ki az engedetlenség. Egyúttal arra kérte a judeai-szamariai (ciszjordániai) és gázai övezetbeli zsidó települések tanácsát (YESHA), hogy tanúsítsanak felelős magatartást, ne vegyenek részt a hadsereg szétzüllesztésében azzal, hogy az állami törvények megsértésére és a demokratikusan hozott döntések végre nem hajtására szólítanak fel.
A miniszterhelyettes így reagált a YESHA vasárnapi figyelmeztetésére, amely egy védelmi minisztériumi tanácskozáson hangzott el. Benzi Lieberman, a YESHA vezetője kijelentette: szervezetének nem áll módjában megfékezni a hadseregen belül terjedő engedetlenséget, amely az egyoldalú kivonulási tervvel kapcsolatban ütötte fel a fejét. Pinchas Wallenstein, a telepesek vezetője, aki decemberben meggyőzte a YESHÁ-t a kivonulás ellenzéséről, az izraeli katonai rádióban kifejtette: ha tovább terjed az engedetlenség, évtizedekbe telik majd, hogy Izrael állam rehabilitálja társadalmát.
Ariel Saron izraeli kormányfő terve szerint 2005 szeptemberéig felszámolják a Gázai övezet 21 zsidó települését és négy, elszigetelt ciszjordániai kolóniát. Ez összesen mintegy 8500 telepest érint.
Az elmúlt években a megszállt területeken élő telepesek közül sokan kulcspozíciókba kerültek a hadseregben. Bár a közvélemény-kutatások szerint az izraeliek többsége támogatja a kivonulási tervet, a 230 ezer telepes azonban, akiknek vallási ideológusai szerint Ciszjordániára és a Gázai övezetre bibliai születési előjoga van a zsidó népnek, már régóta meghatározó befolyással rendelkezik az izraeli társadalomban. Egyes telepes rabbik máris arra szólították fel a hadseregben szolgáló híveiket, hogy ne hajtsanak végre semmilyen, az evakuációval kapcsolatos parancsot.