2003. november. 27. 08:51 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Izrael zsidó telepek legalizálását tervezi

Az izraeli szándék a közel-keleti rendezést célzó nemzetközi útiterv nyilvánvaló megsértése, és ellentmond a zsidó államnak az Egyesült Államokkal szemben vállalt kötelezettségével is.

Izrael legalizálni kíván több ciszjordániai zsidó telepet, amely az elmúlt három évben engedély nélkül létesült - jelentette be Zeév Boim. Az izraeli helyettes védelmi miniszter kifejtette: nem titok, hogy az elmúlt években illegális telepek létesültek. Néhány városias jellegű település esetében a befejezéshez közeledik a legalizálási folyamat.



Az izraeli szándék a közel-keleti rendezést célzó nemzetközi útiterv nyilvánvaló megsértése, és ellentmond a zsidó államnak az Egyesült Államokkal szemben vállalt kötelezettségével is. Az ENSZ, az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország közös útiterve előírja Izrael számára, hogy számoljon fel több tucat, 2001 óta létesített zsidó települést az általa megszállt területeken, és állítsa le az építkezést a már létező telepeken.



Az izraeli kormány engedélyezte, hogy ezekhez a településekhez utakat építsenek. A telepesek 1998-ban létesítettek néhány előőrsöt Ciszjordániában, hogy megakadályozzák a területet a békéért elnevezésű kezdeményezés megvalósítását. A telepesek akcióját az elmúlt években a jobboldali kormányok hallgatólag támogatták. (MTI)
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.