2004. december. 14. 16:41 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2004. december. 14. 17:59 Világ

Csatlakozási finisben a román-bolgár duó

Románia és Bulgária kedden lezárta az Európai Unióval a csatlakozásról szóló tárgyalásokat, ami megnyithatja az utat a két ország 2007-es tagsága előtt. Így 2005 tavaszán, legkésőbb május elején írják alá a román és a bolgár csatlakozási szerződést.

A csatlakozás dátumát az Európai Unió vezetői várhatóan a héten még megerősítik. Olli Rehn bővítési biztos arra figyelmeztetett, hogy a két balkáni országnak még sok a tennivalója - különösen a jogi reformok és a korrupció megfékezése terén -, ha időben akarnak csatlakozni az unióhoz. Az Európai Bizottság egy évvel elhalaszthatja bármelyikük felvételét abban az esetben, ha nem hajtják végre időben a szükséges reformokat.

Traian Basescu Románia frissen megválasztott elnöke szerint újra kellene tárgyalni néhány olyan csatlakozási fejezetet, amelyek rendkívül előnytelenek az országnak.

"Ha az új román vezetőség valóban újra meg akar nyitni egy vagy több tárgyalási fejezetet, az az ő dolga, de ez nagyon kockázatos lenne a részéről" - reagált Bernard Bot, az Európai Unió soros elnökségét ellátó Hollandia külügyminisztere Basescu felvetésére. Bot  nem  tanácsolja, hogy Románia ebbe az irányba induljon el.

Ha mégis így történne, akkor Bukarestnek legkésőbb április végéig újra le kellene zárnia ezeket a fejezeteket, figyelembe véve, hogy az EU részéről legkésőbb május elején akarják aláírni a bolgár és a román csatlakozási szerződéseket.

Románia és Bulgária csatlakozási szerződésébe "biztonsági rést" építenek, azaz olyan előírást, mely lehetővé teszi, hogy az Európai Bizottság a tényleges csatlakozást egy évvel való halasztását javasolja az Európai Tanácsnak.


 

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.