Az amerikaiak Falúdzsa központjáig jutottak
Sikerült Falúdzsa központjáig benyomulniuk az ostromló amerikai erőknek, amelyek amerikai forrás szerint már a közép-iraki város egyharmadát ellenőrzésük alá vonták. A városnak a további támadásoktól való megkímélése érdekében fegyverletételre szólította fel a falúdzsai lázadókat Ijád Allávi miniszterelnök.
Fegyverletételre szólító délutáni nyilatkozatában az iraki kormányfő azt is követelte a Falúdzsában ellenálló fegyveres csoportoktól, hogy tegyék lehetővé a kormányerők békés bevonulását a városba - mondta el újságíróknak Haszan an-Nadzsib miniszterelnöki szóvivő, aki egyúttal úgy fogalmazott, hogy "a hadműveletek folytatódása esetén is szó lehet politikai megoldásról". Szerinte a kormány Falúdzsa ideiglenes katonai kormányzójának Abdel-Káder Mohan vezérőrnagyot, a város ostromában részt vevő iraki erők parancsnokát nevezte ki.
Helyi lakosok eközben arról számoltak be, hogy a városban csitultak a harcok, amióta az amerikai erők megerősítették a központban elfoglalt állásaikat. Elmondásuk szerint az előző éjjel óta tartó bombázások és robbanások zaja helyi idő szerint kedd délutánra elült.
Egy amerikai harckocsizó parancsnok korábban azt közölte, hogy a szunnita lázadók kemény ellenállásába ütköztek a Falúdzsát tüzérség és páncélosok bevetésével ostromló, több mint tízezer főnyi amerikai és iraki csapatok. A Reuters brit hírügynökség helyszíni tudósítója arról számolt be, hogy a lázadók kedden lelőttek egy amerikai helikoptert, az amerikai erők illetékese viszont ezt cáfolta.
Előzőleg, éjszaka a támadók folyamatosan ágyúzták és bombázták Falúdzsa északi külvárosait, hogy megtörjék a védők ellenállását, s egyúttal működésbe hozzák a felkelők által elrejtett pokolgépeket és álcázott robbanószerkezeteket. A polgári lakosság otthonaiban meghúzódva próbálja átvészelni az ostromot. A közvetlen harcok polgári áldozatairól eddig nem érkezett jelentés. Falúdzsai lakosok közlése szerint az amerikai légi támadások során találatot kapott egy kisebb klinika, s az egyszintes épületben számos személy életét vesztette.
A Falúdzsa elleni amerikai ostrom befejezése érdekében emelt szót kedden az Arab Liga főtitkára Kairóban. Amr Músza elfogadhatatlannak nevezte, hogy "a polgári lakosságot támadás érje, amint az jelenleg Falúdzsában történik". Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) "rendkívüli aggodalmának" adott hangot a harcok elől elmenekült tízezrek sorsát illetően. Arab lapok keddi írásaikban széles körben úgy vélekedtek, hogy Falúdzsa ostroma csak fokozni fogja az iraki ellenállást.
Szunnita muzulmán vezetők kedden a január végére tervezett iraki választások bojkottjára szólítottak fel. Hárisz ad-Dari, a csoport vezetője azzal indokolta felhívásukat, hogy a szavazást "a Falúdzsában legyilkoltak holttestén és a sebesültek kiontott vérén átgázolva tartanák meg".
Falúdzsa ostromával párhuzamosan kedden felkelők támadtak kézifegyverekkel és rakétavetőkkel a fővárostól 65 kilométerre északkeletre fekvő Baakúba három rendőrőrsére, a támadásban 45 személy meghalt, sokan megsebesültek. A támadók elfoglaltak egy kulcsfontosságú hidat is, amely a Dijála folyón átívelve Baakúbát köti össze Mikdadíja és Kanakin városokkal. A fegyveresek a támadások helyszínén röpiratokat szórtak szét, felszólítva az embereket, hogy ne menjenek a kormányhivatalokba és az iskolákba. A baakúbai terrortámadás elkövetését az Abu Muszab az-Zarkávi vezette szélsőséges csoport vállalta magára.
Több száz iraki lázadó az amerikai erőkkel vívott egynapos harc után elfoglalta a Bagdadtól 110 kilométerrel nyugatra fekvő Ramádi város központját, ahol helyi lakosok szerint hadállást vettek fel. A telefonon felhívott ramádi lakosok elmondták, s egy tudósító a saját szemével is látta, hogy a városközpont a gépfegyverekkel és harckocsi-elhárító rakétával felfegyverzett lázadók kezén van, amerikai erők egyáltalán nincsenek ott. A város legfőbb útjától az amerikaiak visszavonultak a várostól keletre, illetve nyugatra található támaszpontjaikra. (MTI)