2004. október. 27. 14:41 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Barroso hallgat az Európai Bizottság jelöltjeiről

José Manuel Barroso, a következő Európai Bizottság elnöke nem kívánt arról beszélni, hogy új arcok kerülnek-e a közeljövőben várható átalakítás során az Európai Unió leendő bizottságába, vagy csupán másként osztja el az ügyköröket a bizottság eredetileg jelölt tagjai között.

Azzal az indokkal hagyta válasz nélkül az erre vonatkozó kérdéseket, hogy előbb tárgyalnia kell erről az európai kormányokkal. Mint mondta, bízik benne, hogy sikerül megoldást találni, el lehet hárítani az intézményi válságot. Evégett végre kívánja hajtani "a szükséges és elégséges változtatásokat".



Barroso kevéssel korábban jelentette be, hogy visszavonja a bizottságbeli feladatkörök elosztására tett javaslatát, mert nyilvánvalóvá vált, hogy az Európai Parlament többsége az új bizottság ellen szavazna, elsősorban azért, mert a képviselők többsége elutasítja, hogy Rocco Buttiglione ókonzervatív nézeteket valló olasz jelölt legyen az igazságügyi biztos. Buttiglione a homoszexualitásról és a nők társadalmi szerepéről fejtett ki olyan nézeteket európai parlamenti meghallgatásán, amelyekkel felháborodást váltott ki az EP számos képviselőjéből, elsősorban a szocialista és a liberális képviselőcsoport tagjaiból.



Barroso egyértelműen elzárkózott a Buttiglione jövőjére vonatkozó kérdések megválaszolásától. Az EU e vezető, mindennapi irányítást végző szervének mindenkori elnöke egyébként nem dönthet a bizottság tagjainak személyéről, azokat a tagállamok kormányai jelölik. A bizottság elnöke a feladatkörök elosztásáról dönthet önállóan. A tagok jelöléséről is konzultál azonban a kormányokkal, így közvetve befolyása lehet arra, kit szemelnek ki a tagállamok. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.