2004. szeptember. 23. 11:04 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Áradások Haitin: kétezer áldozat

A Jeanne trópusi vihar okozta áradásokban becslések szerint több mint 2000 ember halt meg Haitin, közülük 1072 személy halálát erősítették meg hivatalosan.

A medrükből kilépett folyók miatt országszerte több mint 250 ezer ember kényszerült otthona elhagyására, a mentőegységek bizonyos körzeteket még mindig nem tudnak megközelíteni. Eltűntként tartanak nyilván 1250 embert, és a kormány járvány kitörésétől is tart.



A hatóságok a szokásoktól eltérően úgy döntöttek, hogy a járványveszély miatt tömegsírokba temetik az áldozatokat. "Nincs más választásunk" - mondta Gérard Latortue miniszterelnök a TV5 francia televízióban. A kormányfő katasztrófa sújtotta területnek nyilvánította Haiti északi részét, háromnapos nemzeti gyászt hirdetett meg, és felszólította a külföldön élő haitiakat, mindenekelőtt az orvosokat, hogy járuljanak hozzá a sérültek ápolásához.



Kofi Annan ENSZ-főtitkár sürgős segítséget kért a nemzetközi közösségtől, a segélyek célba juttatását azonban a felborult közbiztonság akadályozhatja: számos rendőr elhagyta őrhelyét, a kiszolgáltatott családok könnyen válhatnak fosztogatások céltábláivá, ráadásul Gonaives börtönéből több száz rab megszökött az áradások alatt. A 200 ezres városban mostanáig 1013 holttestet számoltak össze és 450 ház dőlt romba a haiti polgári védelem adatai szerint. A hőség és a szennyvíz miatt tífusz vagy kolera is felütheti a fejét.



Haitin, ahol a nagy méreteket öltő erdőirtás kedvez az áradásoknak, májusban és júniusban özönvízszerű esőzés pusztított, akkor 1220 ember halt meg és 1484-en tűntek el a Dominikai Köztársasággal határos térségben. A szomszédos köztársaságban 395 halott és 274 eltűnt volt a veszteségmérleg. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.