2004. szeptember. 22. 19:28 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Tiltakozás a brüsszeli anettkázó országbemutató ellen

Magyar illetékesek kifogást emeltek egy brüsszeli kiállítás ellen, amely sokak szerint túlságosan negatív benyomást kelt Magyarországról. A kiállítást rendelő holland fél érintkezésbe lép az alkotókkal, de a szerzői szabadság tiszteletben tartása miatt elsősorban csak a tárgyi tévedések kiigazítására kerülhet sor.

Brüsszelben, az Európai Unió központi szerveinek otthont adó városrész szívében, az EU egyik atyjának tartott Robert Schuman egykori francia külügyminiszterről elnevezett téren - egy cirkuszi sátorban - szeptember közepe óta tekinthető meg az Images of Europe című kiállítás, amelyet a soros holland EU-elnökség tiszteletére - az Európai Bizottság támogatásával - Rem Koolhaas neves holland építész tervezett. A kiállításon az Európai Unió tagországait mutatják be meglehetősen egyedi szemmel, például a bulvársajtót leginkább foglalkoztató témák illusztrálásával.



A Magyarországot bemutató fotómontázson többek közt Anettkát, Cicciolinát, Kulcsár Attilát vonultatják fel, míg a bírálók a pozitív elemek között lényegében csak a koronát és a bűvös kockát említik. Több tárgyi tévedés is található az információk között.



Magyar illetékesek részéről az elmúlt napokban kifogásolták, hogy a kiállítás túlságosan negatív képet fest az országról olyan időszakban, amikor - a friss uniós csatlakozás miatt - ennek fordítottja lenne kívánatos. Más vélemények szerint viszont a tárlatot nem politikai szemmel kellene nézni, hanem a művészi szabadság szem előtt tartásával kellene véleményt alkotni róla.



Szerda délután az Európai Parlament kulturális bizottságának ülésén is felszólalt az ügyben Schmitt Pál (Fidesz-MPSZ), a testület magyar alelnöke. Kifogásolta, hogy a kiállítás a várakozásokhoz képest sokkal több negatív információt tartalmaz az egyes országokról, különösen Magyarországról. "Ez még csak nem is görbe tükre az európai országoknak, hanem annál sokkal rosszabb, mert tele van agresszív intellektuális provokációval és obszcenitással, ami nem méltó az egységesülő Európához" - mondta a képviselő.



A szocialista Hegyi Gyula - aki szintén kifejtette véleményét ugyanezen az ülésen - a távirati irodának nyilatkozva úgy vélte, a 25 országot nagyjából egyforma szellemiségben mutatják be a kiállításon. "De ha nem is így lenne, nem hiszem, hogy politikusok feladata lenne a kiállítás rendezés művészeti koncepciójába beleszólni" - tette hozzá.



Magyarország mindazonáltal hivatalos diplomáciai csatornákon is nehezményezte a kiállítás hangvételét és a tárgyi tévedéseket. Az MTI-t az Európai Unió mellett működő állandó magyar képviseleten úgy tájékoztatták, hogy ilyen jellegű megkeresést intézett holland kollégájához Kiss Tibor nagykövet. Válaszában a holland fél jelezte, hogy érintkezésbe lépnek az alkotókkal, de a szerzői szabadság tiszteletben tartásának kötelezettsége miatt elsősorban a tárgyi tévedések kiigazítására kerülhet sor.



Szentiványi Gábor hollandiai magyar nagykövet megerősítette, hogy partnereinél ő is felvetette a magyar kifogásokat.
Hirdetés