2004. szeptember. 22. 13:56 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Kárpótlást követelnek Németországtól a lengyelek

A lengyelek 64 százaléka szeretné, ha kormányuk kárpótlást követelne Németországtól a második világháborúban okozott veszteségekért, míg 29 százalékuk ezzel ellenkező véleményen van.

A megkérdezettek 41 százaléka teljes mértékben, 23 százalékuk inkább pártolja a német kárpótlás ötletét. Másfelől 14 százalékuk teljes mértékben, 15 százalékuk pedig inkább ellenzi ezt az elképzelést - derült ki a PBS közvélemény-kutató intézet szeptemberi felméréséből, amely a Rzeczpospolita című konzervatív napilap megrendelésére készült.



A második világháborús pusztításokért járó német kárpótlás kérdése az úgynevezett Porosz Vagyonkezelő színre lépése és követeléseinek megfogalmazása óta uralja a lengyel belpolitikát.



A Porosz Vagyonkezelő a Sziléziából, Pomerániából vagy Gdanskból a háború végén elmenekült vagy később kitelepített németek szervezete augusztus elején jelentette be, hogy ősszel kereseteket fog benyújtani lengyel és európai bíróságokon. Kártérítést követelnek azokért a javakért, amelyek a második világháború után a Lengyelországhoz csatolt, korábbi német területeken maradtak. A bejelentés nyugtalanságot és haragot váltott ki Lengyelországban.



A lengyel szejm szeptember 10-én csaknem egyhangúlag határozatot fogadott el, amelyben felszólította a kormányt: követeljen kártérítést Németországtól a második világháborúban elszenvedett pusztításokért. A lengyel kormány a nem kötelező jogi érvényű határozat elfogadása után megerősítette, hogy a kártérítés kérdését egyszer s mindenkorra lezártnak tekinti. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.