2004. július. 12. 17:31 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Terror esetén elmaradhat az amerikai elnökválasztás

A november 2-án esedékes amerikai törvényhozási és elnökválasztások elhalasztását fontolgatják Washingtonban arra az esetre, ha közvetlenül a szavazás előtt terrortámadás történne - állítja a Newsweek.

Tom Ridge amerikai belbiztonsági miniszter a múlt csütörtökön hívta fel az amerikaiak figyelmét arra a veszélyre, hogy a következő hónapokban az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózat "megpróbálja majd megszakítani a demokratikus folyamatot". Ugyanakkor elismerte, hogy a titkosszolgálatok nem rendelkeznek semmilyen konkrét információval ilyen fenyegetésre vonatkozóan.



Ennek ellenére a lap, névtelenséget kérő hírszerzési forrásokra hivatkozva azt írta, hogy az amerikai hatóságok az elnökválasztás elhalasztását fontolgatják egy terrortámadás esetére. Idézett emellett abból az üzenetből, amelyet DeForest Soaries, a 2002-ben létrehozott, úgynevezett választásokat segítő bizottság elnöke küldött Tom Ridge-nek, azt ajánlva, hogy a kongresszus sürgősen fogadjon el új törvényt arra az esetre vonatkozóan, ha a választásokat terrortámadás fenyegetné.



"A szövetségi kormánynak nincsen sem megfelelő intézménye, sem törvényi felhatalmazása a választások átprogramozására" - jelentette ki hétfőn Soaries. Ugyancsak túlzottnak nevezte a fehér házi félelmeket Jane Harman, a képviselőház hírszerzési bizottságának demokrata párti vezetője.



Az amerikai elnökválasztást az alkotmány értelmében november első keddjén kell megtartani. Az Egyesült Államok történetében még nem fordult elő, hogy elhalasztottak volna egy szövetségi szavazást.
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.